Hazır yemek sektöründe düğün sezonu yaklaşırken artan maliyetler düğün pilavı fiyatlarına da yansıyor. İşçi giderlerindeki artış ve et ürünlerindeki fiyat artışı düğün pilavı fiyatlarını da yukarı çekiyor.

Konya'da düğün pilavı fiyatlarıyla ilgili bilgi veren Tayyar Sami Atiker, "Bu sektörde işletmeciler ve sektör çalışanları için en büyük artış işçi giderleri olmuştur. Bu konuda bir işçi gideri geçen yıl ortalama 400 TL iken bugün 600 TL'dir. Gelişmelere göre bu rakam önümüzdeki aylarda daha da artabilir" dedi.

Atiker, et ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarının da düğün pilavı fiyatlarını etkilediğini belirterek, "Geçen yıla oranla bu rakam yüzde 135 ile yüzde 50 arasında artış göstermiştir. Konya yemeklerinde ana madde sofrada etten oluşmaktadır. İkinci sırada süt ve süt ürünleri gelmektedir. Bunda da yağ ve tereyağı dikkat çekmektedir. Bu sektörde de artış en az yüzde 50 olmuştur. Çiğ süt geçen yıl 8 TL iken bugün 18 TL" ifadelerini kullandı.

Konya Dugun Pilavi Atiker

Bir Porsiyon Pilav 350 TL'den Başlıyor

Konya pilavının vazgeçilmezi olan bamya ve bakliyatta ise büyük artış olmadığını söyleyen Atiker, "Bamya geçen sene bin TL civarında iken bugün de yine aynı fiyatta seyrediyor. Yine geçen yıl ile bu yıla baktığımız zaman geçen yıl bir porsiyon yemek 25 TL iken bugün en uygun rakam 350 TL oldu" diye konuştu.

Düğün Pilavı Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Konya'da düğün pilavı fiyatları, kullanılan malzemelere ve porsiyon büyüklüğüne göre değişiklik gösteriyor. Ortalama bir düğün pilavı fiyatı 350 TL ile 500 TL arasında değişiyor. Lüks düğün pilavlarının fiyatları ise 1000 TL'yi bile bulabiliyor.

TOKİ Konya'da 32 İşyeri ve 1 Konutu Satışa Çıkardı! TOKİ Konya'da 32 İşyeri ve 1 Konutu Satışa Çıkardı!

Kaynak: https://www.konyapostasi.com.tr/haber/dugun-pilavina-zamli-tarife-172925