Asrın felaketinin üzerinden 15 gün geçti. Kahramanmaraş merkezli 2 deprem 10 ilde yıkıma neden oldu. Yıkımdan en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da ise 3 bine yakın bina yıkıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Antakya'daki her iki konuttan biri yıkık ya da yıkılması gerekiyor" açıklamasında bulunmuştu.

İlk depremin yaşandığı andan itibaren teyakkuza geçen Konya, Hatay için seferber oldu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın talimatı ile bölgeye ilk giden ekip de Konya İtfaiyesi oldu. Antakya’daki bina enkazlarında arama kurtarma çalışması yapan ekipler 168 kişiyi de sağ olarak çıkardı.

Deprem sonrası yaşanan iletişim sorunu nedeniyle kendi telsiz altyapısını kurarak faaliyetine devam eden Konya İtfaiyesi personeli, TRT Haber muhabirinin uzattığı mikrofona şu açıklamalarda bulundu:

1 DAKİKA SONRA HAZIRLIĞA BAŞLADIK

 “Deprem olduğu andan itibaren, kendi aramızda oluşturduğumuz alarm sistemimizle depremden 1 dakika sonra arama kurtarma ekiplerimiz hazırlıklarına başladı. Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatı ile yola çıktık. Olumsuz hava şartlarına rağmen Hatay’a ilk gelen ekip olmanın gururunu yaşıyoruz.”

BİR SESE BİR ELE UZANMAK İSTEDİK

Arama-kurtarma amiri, “Buraya ulaştıktan sonra enkaz altından gelebilecek bir sese bir ele uzanmak istedik. Koşullar ne kadar zorlu olursa olsun ekip arkadaşlarımızla beraber zaman, saat, gece gündüz demeden çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük” dedi.

“BU ELİ TUTTUM BİR DAHA BIRAKMAM”

Muhabirin unutamadıkları bir anıları olup olmadığını sorması üzerine “Hatay’da çok fazla unutamayacağımız anımız oldu. Fakat bunlardan biri bizi çok etkiledi. İnsanların bizlere ne kadar ümit bağladığını anladık. Yan yatmış bir bina enkazında bir öğretmeni kurtardık. Leyla öğretmenle ilk teması sağladığımızda elimi tuttu. Ve ‘Ben bu eli tuttum bir daha bırakmam’ dedi ve gerçekten ambulansa kadar da bırakmadı. Kendisinin İngilizce öğretmeni olduğunu söyleyen Leyla, ‘Daha birçok öğrenci yetiştireceğim lütfen kitaplarımı da kurtarın’ diye feryat etti. Kendi canından ziyade hala bu vatana bu millete hizmet etmeyi düşündü” diyerek yaşadıklarını anlattılar.

Bölgede 15 günlük arama-kurtarma çalışmaları sona erdi. Enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.