Yaşanan 7.7 ve 7.6’lık depremlerin ardından büyük yıkımın yaşandığı kentlerden biri olan Hatay’da çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Depremin ilk gününden bu yana bölgede bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler geceli gündüzlü ıslah çalışmalarını sürdürüyor.

ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARINDA BİR UMUT

Arama kurtarma çalışmalarının büyük oranda tamamlandığı bölgede enkaz kaldırma çalışmaları başlatıldı. Ekipler bölgede kalan canlı var mı umuduyla büyük bir hassasiyet içinde mesailerine devam ediyor. İlk günden bu yana yüzlerce canı enkaz altından çıkarmayı başaran Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipler enkaz bölgesinde son bir umutla mesaisini sürdürüyor.

YIKIM ESNASINDA İLGİNÇ MANZARA

Konya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri enkaz kaldırma işlemi sırasında ilginç bir manzarayla karşılaştı. Çalışmalar sırasında enkazın tepesinde uçan güvercine dikkat kesilen ekipler yaptıkları araştırma sonucunda karşılaştıkları manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Enkazın çevresinde uçan güvercinin yuvasını terketmediğini farkeden ekipler çalışmaları bu yöne çevirdi.

BÜYÜK RİSK ALDILAR VE ENKAZA GİRDİLER

Enkaz üstünde uçan güvercinin ısrarı sonrasında risk alarak enkaz yığınlarının arasına giren ekipler molozların arasında güvercin yuvası buldu. Hassas bir şekilde yuvanın üstüne düşen beton bloğu kaldıran ekipler ölmüş halde güvercin yavruları ve ısrarla uçan güvercinin eşini enkazın arasından çıkarmayı başardı. Ekipler çıkardıkları iki güvercini sahibine teslim etti.

konya-itfaiyesi-guvercin-kurtarma-3

konya-itfaiyesi-guvercin-kurtarma-2