Yenisine hazır olun! 'Çöl sıcakları' kapıda... Uzmanlardan peş peşe uyarılar gelirken uzman isim Kerem Ökten " 1 Ağustos'a kadar sabredeceğiz." dedi. NTV editörü Dilek Çalışkan da "Perşembe gününden itibaren aşırı sıcakların etkili olacağını belirten Dilek Çalışkan, "Cuma, cumartesi ve pazar günleri aşırı sıcaklar etkili olacak, çöl sıcağının etkisi altında geçecek. Sonra pazartesi ve salı hava sıcaklıklarında biraz düşüş yaşanacak. Sonra ikinci bir sıcak hava dalgası daha gelecek. Hatta o en sıcağı olabilir. Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, İstanbul yani Batı bölgelerde etkili olacak. Akdeniz'de de aynı şekilde etkili olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Cuma günü İstanbul'da termometreler 38 dereceyi gösterebilir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yer alan beş günlük hava durumu raporunda da aşırı sıcaklar dikkat çekiyor.

Uzman isim Kerem Ökten de sıcak havalar için uyarı ve şunları kaydetti:

* 1 Ağustos'a kadar sabredeceğiz. Sonra sıcaklıklar normallere dönecek. Ağustos ayı Temmuz ayı kadar kurak geçmeyecek. Açık renkli kıyafetler giyin ve bol su için...

* Türkiye genelinde çok az yağış bekleniyor; fakat Amerika modeli ısrarla 25 Temmuz itibariyle Kars tarafına şiddetli yağışlar veriyor. Geçmişte afet olmuştu. Takipteyim.

* Ağustos'a girer girmez muhteşem bir serinleme görünüyor ve modeller uzun zamandır ısrar ediyor.

* Batıda çoğu yer 20 derecenin altına düşebilir. Elbette bu durum uzun sürmez. Ağustos'ta tatil yapacak olanlar üzülmesin...

Meteoroloji'nin günlük hava durumu tahmininde "Ülkemizin kuzeydoğu kesimlerinin parçalı bulutlu, öğleden sonra ve akşam ilk saatlerde Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Hakkâri ve Van’ın doğu ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor" denildi.

konya-hava-durumu-5-gunluk-19-temmuz-2023

KONYA İÇİN KRİTİK TARİH

Meteoroloji İşleri Konya'da Perşembe günü 32 derece, Cuma günü 35 derecelik sıcaklık bekliyor. Cuma günü ise Konya için verilen işaret tamamen değişti. Konya'da 5 günlük tahminlerde Cuma ve Cumartesi günü kavurucu bir sıcaklık bekleniyor.