Türkiye genelinde etkisini gösteren sıcak ve bunaltıcı günlerin ardından, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre hava durumu önemli ölçüde değişiyor. Ülkenin çeşitli bölgelerinde yağışlı ve serin bir hava beklenirken, bazı illerde sıcaklıkların normallerin üzerinde seyredeceği belirtiliyor.

Doğu Karadeniz'in kıyıları ve Orta Karadeniz'in doğu kıyılarının yanı sıra Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görüleceği tahmin ediliyor. Bu bölgelerde hava sıcaklıklarının iç kesimlerde 1-3 derece azalacağı öngörülüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün günlük hava durumu tahmin raporuna göre, ülkenin kuzeydoğu kesimleri, Ege ve Akdeniz’in iç kesimleri parçalı bulutlu ve yer yer çok bulutlu olacak. Diğer yandan, Konya'da sıcak havalar en az 10 gün daha devam edecek. Özellikle gündüz saatlerinde hava sıcaklığı 40 derecelere kadar ulaşarak hissedilecek. Rüzgarın en fazla 16 kilometreye ulaşacağı Konya'da, nem oranının düşük seviyelerde seyredeceği bildiriliyor.

Yurdun batı kesimlerinde ise sıcaklıkların 1-3 derece artması beklenirken, iç kesimlerde ise 1-3 derece düşmesi öngörülüyor. Bu durum, mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyreden sıcaklıkların bir miktar hafifleyeceğini gösteriyor.

konya-hava-durumu-21-agustos-2023-detay

Marmara bölgesinde ise kuzeydoğu yönlerden kuvvetli rüzgarın (40-60 km/saat) etkili olacağı belirtilirken, diğer bölgelerde ise genellikle kuzey ve güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette rüzgarların esmesi bekleniyor.

Yağışların bir süreliğine de olsa yurdu terk edeceği bu dönemde, özellikle yağışlı bölgelerde serinlemek mümkün olacak. Ancak Konya gibi bazı bölgelerde sıcak hava etkisini sürdürecek gibi görünüyor. Vatandaşlar, hava durumu tahminlerine dikkat ederek gerekli önlemleri alabilirler.