Konya'nın uzun zamandır gündemini meşgul eden ve sık sık ertelenen metro projesi, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan'ın yaptığı açıklama ile yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor. Baykan, “Kanuni süreçlerin tamamlanması ile inşaat başlıyor” dedi.

Projenin 1. etabının 2018'de tamamlanması planlanmasına rağmen, uzun süre somut bir ilerleme kaydedilememişti. Çin kredisine bağlı olarak başlanılamayan proje, küresel olaylar nedeniyle finansman sorunları yaşamıştı. Ancak AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, proje ile ilgili umut verici bir açıklamada bulunarak, “Dış kredi temin edilemedi ama AK Parti iktidarı, bu projeyi de mutlaka hizmete alır” diye belirtti.

Baykan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Kanuni süreçlerin tamamlanması ile inşaat başlanacaktır" ifadelerini kullandı. Öte yandan, Konyaray Banliyo Hattı 1. Etabı için yapılan sözleşmenin imzalandığını ve inşaata başlandığını da duyurdu.

Metro projesi, uzun yıllardır süregelen bir süreçte bulunuyor. Her seçim dönemi öncesinde gündeme gelen proje için verilen tarihler birkaç kez ertelenmişti. Başlangıçta 2018'de tamamlanması öngörülen proje için henüz somut adımlar atılamadı.

AK Parti'nin öncelikli gündem maddelerinden biri olan Konya Metrosu'nun inşası için süregelen finansman sorunları ve Çin'den sağlanacak kredi konusundaki belirsizlik, projenin ilerleyişini sekteye uğratmıştı.

Kemal Derviş Zamanında Olduğu Gibi: ZAS Geliyor! Kemal Derviş Zamanında Olduğu Gibi: ZAS Geliyor!

Ancak, Mehmet Baykan'ın açıklamalarıyla birlikte, proje için yeni umutlar beliriyor. Kanuni süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte, Konya'nın ulaşımını önemli ölçüde değiştirecek olan metro projesinin inşaatına en kısa sürede başlanması bekleniyor.

Baykan'ın açıklamalarının ardından sosyal medyada büyük tepki vardı. Vekil Baykan'ın sözlerine tepki gösteren vatandaşlar haklı isyanlarını dile getirdi. Gelen tepkiler şu şekilde:

mehmet-baykan-metro-aciklamasi

metro-konya-tepkileri-7

metro-konya-tepkileri-5metro-konya-tepkileri-6metro-konya-tepkileri-4metro-konya-tepkileri-3metro-konya-tepkileri-2metro-konya-tepkileri-1