Geçtiğimiz günlerde MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'na Konya Metrosu sorusu üzerine heyecan tekrar artmıştı.

KONYA METROSU'NUN SON DURUMU NEDİR?

Kalaycı, Bakan Karaismailoğlu'na "Konya Metrosu'nun son durumu nedir" sorusunu yöneltmiş ve "Konya Metro Projesi ihale edilmiş olup, şantiye kurulumu yapılmıştır. Çalışmalara fiili olarak başlanılabilmesi için projenin finansman teminini sağlayacak olan Çin Kalkınma Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığımız arasında devam eden kredi görüşmelerinin sonuçlanması akabinde yapım faaliyeti başlayacaktır" cevabını almıştı.

ŞANTİYE KURULDU ANCAK...

BBN Haber'in bugün manşetinden verdiği habere göre Konya Metrosu Çin kredisinin çıkmaması nedeniyle başlayamadı. Haberde metro projesinin hükümetin yatırım programlarına girmesine rağmen projenin 1 yılının boşa gittiğinden bahsedildi.

bbn-haber-29-aralik-2022-birinci-sayfa

40 MİLYAR LİRAYA MAL OLACAK

Proje toplamda 1.2 milyar Euro'ya mal olacak. Yerin 30 metre altında tünel açma sistemiyle yapılacak olan Konya Metrosu için Yeni Mahalle'de şantiye kuruldu ancak bir türlü başlanamadı.