Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Konya'da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek KONYARAY Banliyö Hattı'nın incelemelerini gerçekleştirdi. Bakan Uraloğlu, projenin Konya'ya yeni bir ulaşım eseri daha kazandıracak olmasının memnuniyetini dile getirerek, bu önemli proje ile Konya Tren Garı, kent merkezi, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB'ler), havaalanı, lojistik merkez ve Pınarbaşı arasında hem hızlı hem de ekonomik toplu taşıma hizmetinin sağlanacağını ve yük taşımacılığının geliştirileceğini vurguladı.

Bakan Uraloğlu, projenin aşamalarını açıklarken, ilk etapta Konya Gar ile Kayacık Lojistik Merkezi arasında 17,4 kilometrelik bir hattın inşa edileceğini ve bunun ardından 2. ve 3. Sanayi Bölgeleri içine giren 2. etap için çift hatlı bir banliyö hattının yapılacağını söyledi. Ayrıca, projenin tamamlanmasıyla birlikte Konya Gar ile Pınarbaşı arasındaki 3. etap için de 4. hat yapılmasının planlandığını ifade etti. Bakan Uraloğlu, projenin ilerleyen safhalarının başarıyla devam ettiğini, jeodezik ağın oluşturulduğunu, kamu kurumlarıyla altyapı işbirliği çalışmalarının başladığını ve proje sürecinin hızla ilerlediğini aktardı.

Ayrıca, Bakan Uraloğlu, metroyla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. Büyükşehir Belediyesi ile yürütülen metro projesinin kredi görüşmelerinin son aşamada olduğunu ve yakın bir tarihte inşaatın başlayacağını dile getirdi.

konya-banliyo-inceleme-2

Bakan Uraloğlu ayrıca, Konya Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirilen iş birliklerine de vurgu yaparak, özellikle öğrencilere yönelik İstanbul tarih gezisi gibi sosyal projelerin gerçekleştirildiğini ve bu tür iş birliklerinin diğer illere örnek olmasını dilediğini belirtti.

konya-banliyo-inceleme-1

İnceleme programına Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve diğer yetkililerin katıldığı da haberde yer aldı. Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, projenin tamamlanmasıyla Konya'ya ve ülkeye hayırlar getirmesini temenni etti.

Editör: Haber Merkezi