TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, enflasyonun özellikle öğrenciler ve aileler üzerinde büyük bir ekonomik baskı oluşturduğunu ifade etti. Bektaş, CHP Konya İl Başkanlığı'nda düzenlenen bir basın toplantısında yaptığı konuşmada, özellikle okul açılışıyla birlikte artan masrafların, aileleri zor durumda bıraktığını vurguladı.

Bektaş, çocukların eğitimine devam etmek istedikleri için gururlanmaları gereken ailelerin, artan masraflar nedeniyle hangi bankadan kredi çekebileceklerini düşündüklerine dikkat çekti. Ayrıca, okul servis ücretlerinin artmasının öğrenci velilerini daha da zor durumda bıraktığını belirtti.

Özellikle okula ulaşım masraflarının yükselmesi nedeniyle ailelerin ekonomik sıkıntı yaşadığını söyleyen Bektaş, bu konuda bir çözüm önerisinde bulundu. Milletvekili, yoksulluk sınırının altındaki ailelerde eğitim gören öğrencilerin servis ücretlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini savundu. Ayrıca, servisçilerin akaryakıt alımında vergiden muaf tutulmasını önererek, bu önlemlerin yoksul aileleri ve servis işi yapan esnafı rahatlatacağını belirtti.

Bektaş, ayrıca ülkedeki çocuklara devlet okullarında ücretsiz protein ağırlıklı yemek verilmesi gerektiğini vurgulayarak, gelecek nesillerin sağlığını ve gelişimini korumanın önemine dikkat çekti.

Milletvekili, bu önerilerin uygulanmasıyla ekonomik zorluklarla mücadele eden ailelere bir nebze olsun destek sağlanabileceğini ve Türkiye'nin bu ekonomik güce sahip olduğunu ifade etti.