Konya'da toplu taşıma yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirilecek olan Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattı'nın 2. Etabı'nın devir protokolü imzalandı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün imza töreninde yaptığı konuşmalarda projenin önemine değindiler.

Konya Tramvay Ikinci Etap 3

Konya Valisi Hata İstemiyor Konya Valisi Hata İstemiyor

Başkan Altay: "Seçimden önce kamuoyuyla paylaştığımız mutabakatın bugün imzasını gerçekleştirdik. Konya bugüne kadar 27 kilometre raylı sistem yapmayı başarabilmiş Anadolu'daki en güçlü şehirlerden birisi. Şimdi bunu bir adım öteye götürerek bakanlığımızla birlikte, bunun 105 kilometreye çıkarılmasıyla ilgili çalışmaları paylaşmıştık. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bunun 28.1 kilometresini biz yapacağız, bakanlığımız 77 kilometre raylı sistem hattını şehrimize kazandırmış olacak."

Eyigün: "Biz bugün Konya'da orta ve uzun vadede neler yapmalıyız bunları çözümledik. Kim yaparsa yapsın, ne zaman yapılırsa yapılsın Konya'nın ulaşım ağının doğru çözümlendiğine ben kaniyim. Konya'da çok sağlıklı bir sonuca ulaştığımızı düşünüyorum. Teknik insanlar olarak içimiz rahat."

Konya Tramvay Ikinci Etap 2

Konya Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattı'nın 2. Etabı'nda neler olacak?

  • Yeni Sanayi-Stadyum arasındaki hattın uzunluğu 10 kilometre olacak.
  • Hat 10 istasyondan oluşacak.
  • İkinci etap projesinin ihale aşamasına geçilmesi bekleniyor.

Konya Tramvay Ikinci Etap 1

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık bir ay önce yapımına başlanan Stadyum-Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattı'nın ilk etabı olan Şehir Hastanesi-Yeni Sanayi Tramvay Hattı da Adliye uzatma hattı dâhil 11.2 kilometre uzunluğa ve 13 istasyona sahip olacak.