Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya tarihine geçecek olan Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı projesi için 6 Eylül'de ihaleye çıkacak.

Güncel maliyeti 2 milyar lirayı geçen proje ile Stadyum ile Şehir Hastanesi tramvay ile birbirine bağlanacak.

Selçuklu'da Sille ve Dikilitaş Mahalleleri ile Karatay'da Fevzi Çakmak Mahallesi, Hacı Yusuf Mescit Mahallesi, Mezbaha(Fetih) ve Çayır Mahallesi, Dr. Halil Ürün Caddesi-Aslım Caddesi güzergahında 19,8 kilometre uzunluğunda "Konya Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı" projesi gerçekleştirilecek.

Projeye eş zamanlı olarak da 2022 yılında izinleri alınan Barış Caddesi Tramvay Hattı'nda yapım çalışmaları başlayacak. Konya Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı hem Barış Caddesi ile hem de mevcut Kampüs hattı ile kesişerek yolcu aktarımlarına da izin verecek. Bu sayede raylı sistem taşımacılığı daha da cazipleşecek.

Konya Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı; 21 istasyon olarak planlandı. Hattın yapı tipi hemzemin olacak, yeraltı ulaşımı ise söz konusu olmayacak.

Yeni hatla ilgili kısa detaylar şu şekilde:

  • Konya Büyükşehir Belediyesi, 19,8 kilometre uzunluğundaki Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı için 6 Eylül'de ihaleye çıkacak.
  • Projenin toplam maliyeti 2 milyar lirayı geçiyor.
  • Hat, 21 istasyondan oluşacak.