Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan uyarıda şu cümleler kullanıldı:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; önümüzdeki bir haftalık süreçte, iç kesimler başta olmak üzere, ülkemizin büyük bir kısmı yağışlı sistemin etkisi altında kalacaktır.

Bahar aylarında atmosfer, yere yakın seviyeden yani toprak seviyesinden başlayarak ısınır. Bu durumda atmosferin üst seviyelerii ise halen soğuktur.Söz konusu sıcaklık farkı nedeniyle, yer seviyesinde ısınan hava yükselir, atmosferin üst seviyelerindeki soğuk hava ise çöker. Meteoroloji biliminde "Atmosferik kararsızlık" adını verdiğimiz bu meteorolojik hadise, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara neden olmaktadır. Bu yağışlar halk arasında "Kırkikindi Yağışları" olarak da bilinmektedir.

Konya çevre gününde pedal çevirdi Konya çevre gününde pedal çevirdi

Söz konusu yağışlarda; bulutun altında kalan alanlarda çok şiddetli yağış, yıldırım, dolu, hortum, fırtına gibi olaylar yaşanırken, birkaç kilometre yakınında ise günlük güneşlik bir hava görülebilir. Meydana gelen yağış ve diğer meteorolojik olaylar yerel, hatta noktasal olabilmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak özellikle bahar aylarında görülen bu kararsızlık yağışlarını, ülke geneline yayılmış 20 adet meteoroloji radarımızdan aldığımız veriler ile anlık olarak takip etmekte, uyarıları yapmaktayız.

Sizler de Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün mobil uygulamaları, sosyal medya hesapları ve www.mgm.gov.tr internet sitesinde yayınladığımız hava tahmin raporlarını ve meteorolojik uyarıları takip ederek kuvvetli yağışların meydana getirebileceği yıldırım, dolu, fırtına vb. meteorolojik hadiselere karşı tedbirlerinizi önceden alabilirsiniz.