Konya'da iklim değişikliğinin etkileri her geçen gün daha da hissedilir hale geliyor. Şehir genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Bu durum ağaçların erken çiçek açmasına neden oldu.

Konya'nın bazı bölgelerinde cephesi güneşi gören ve yüksek hava sıcaklıklarına tepki veren ağaçlarda tomurcuklanma görülüyor. Hatta bazı ağaçlar tamamen çiçek açmış durumda.

konya-agaclar-cicek-acti-1

Küresel iklim değişikliğinden nasibini alan Konya'da koşullar doğanın da dengesini değiştiriyor. Yağmayan kar ve soğumayan hava nedeniyle hem insan yaşamı hem de doğal yaşam olumsuz şekilde etkilenmeye devam ediyor.

Mevsimsel hastalıkların zamansız hale gelmesi ve salgına dönüşen hastalıklar nedeniyle özellikle hastanelerin acil servislerinde doluluk göze çarpıyor.

konya-agaclar-cicek-acti-2

Konya'da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle çiftçiler de zor durumda. Kar yağışı olmaması nedeniyle tarlaların ekilmesi ve hasat edilmesi zorlaşıyor.

İklim değişikliğinin etkileri sadece Konya'da değil, Türkiye'nin her yerinde hissediliyor. Bazı şehirlerde soğukkanlı hayvanların kış uykusuna geçmediği raporlandı.

konya-agaclar-cicek-acti-3

Uzmanlar, iklim değişikliğinin etkilerinin daha da artması durumunda ciddi sonuçlarla karşılaşılabileceğini uyarıyor.