Sağlık sisteminin önemli birimlerinden 112 acil servise yapılan asılsız çağrılar bıktırdı. Konya Valiliği'nin yayınladığı rakamlara göre 2022 yılında toplam 2 milyon 267 bin 217 çağrı yapıldı.

Bu çağrıların 1 milyon 182 bin 502'sinin asılsız olduğu ve bunun yüzde 53'lük orana denk geldiği bildirildi. Yapılan çağrıların yüzde 47'si yani 1 milyon 84 bin 715'i gerçek ihbar olduğu belirlendi.

İNSAN CANIYLA OYNAMAYIN

Konya Valiliği'nden yapılan açıklamada şu cümleler yer aldı:

112'yi gereksiz her arama; farkında olmadan bir insanın yaşama hakkının elinden alınmasına yol açabilir. 112 Acil Çağrı Hattı'nın gereksiz yere meşgul edilmesi nedeniyle gerçekten acil yardım bekleyen kişi veya kişiler hayatlarını kaybedebilirler. Bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla çevremize 112 Acil Çağrı Merkezinin ne kadar önemli bir görev üstlendiğini, 24 saat kesintisiz hizmet verdiğini, gereksiz çağrılarla 112'nin meşgul edilmemesi gerektiğini belirtmeliyiz. İlimizde her türlü Acil durumlarda polise, jandarmaya, sağlık (ambulansa), itfaiyeye ihtiyaç duyulduğunda artık direk 112 numarasını arayarak yardım isteyebilirsiniz. Ancak maalesef 2022 yılında yapılan aramaların yüzde 53’ünün gereksiz acil olmayan aramalar olduğu tespit edilmiştir. 112 hattını gereksiz meşgul etmeniz halinde, acil yardıma ihtiyacı olan birinin 112 Acil Çağrı Merkezine ulaşmasını engellediğinizi unutmayalım. Gereksiz her türlü arama bir cana mal olabilir. Vatandaşlarımızdan daha duyarlı ve hassas davranılmasını önemle rica ediyoruz.