Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye Kart projesinin pilot uygulamasının Konya'da başarıyla tamamlandığını açıkladı. Proje, Türkiye'nin 81 ilinde yaygın hale getirilmesi için çalışmaların sürdüğü önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Konya'da teknik altyapı süreçlerinin tamamlanmasının ardından, projenin 6 ilde daha devreye alınması hedefleniyor. İstanbul'da yeni havalimanı metro hattı entegrasyonu da projenin bir parçası olarak hazır durumda.

Türkiye Kart projesi, şehir içi toplu taşıma hizmetlerinin sunulduğu ulaşım sektöründeki tüm paydaşların dahil olacağı bir takas, switch, mahsuplaşma ve operasyon merkezi oluşturmayı amaçlıyor. Böylece Türkiye Kart, ulaşım araçlarından para transferlerine, alışverişten belediye harçlarına kadar birçok alanda kullanılabilecek.

Bakan Uraloğlu, projenin Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı doğrultusunda 2023 yılı sonuna kadar 6 ilde devreye alınmasını hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, TCDD ve TCDD Taşımacılık tarafından işletilen tüm raylı sistemlerde de Türkiye Kart'ın devreye alınması için sözleşme süreçlerinin devam ettiğini açıkladı. GAZİRAY, BAŞKENTRAY ve İZBAN hatlarında entegrasyon süreçlerinin de yakında başlayacağını vurguladı.

Türkiye Kart, toplu ulaşımdan POS ve ATM cihazlarına, belediye harçları ve vergi ödemelerinden otopark ödemelerine, taksi ödemelerinden yiyecek ve içecek otomatlarına kadar geniş bir yelpazede kullanılabilecek. PTT kanalları, bankalar, devlet kurumları, online kanallar, mobil uygulama ve anlaşmalı iş yerleri üzerinden kartlara yükleme işlemleri de gerçekleştirilebilecek.

Türkiye Kart Projesi, vatandaşlara daha kolay, hızlı ve etkili bir şekilde ulaşım ve ödeme işlemlerini gerçekleştirme imkanı sunarak ulaşım sektöründe önemli bir dönüşüm getirecek gibi görünüyor.