Konya'nın Ereğli ilçesi Kusguncuk Mahallesi, bir işletmede hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle karantinaya alındı. Tarım Müdürlüğü ekipleri yaptığı inceleme sonrasında mahalle hakkında karantina kararı aldı. Ekipler hastalığın etkisini kaybedinceye kadar mahalleye hayvan giriş ve çıkışlarının kapatılmasına karar verdi.

Karatay bir ilki Konya’da gerçekleştirdi Karatay bir ilki Konya’da gerçekleştirdi

HAYVAN PAZARI DA KAPATILDI

Ereğli Haberleri sitesinde yer alan habere göre hayvanlarda görülen hastalık nedeniyle Ereğli Hayvan Pazarı'nın açılmayacağını duyurdu. Söz konusu haberde "Veteriner Hekim T. Burçak Özkoçak, yaptığı açıklamasında; “İlçemizde çıkan şap hastalığı nedeni ile ikinci bir duyuruya kadar hayvan pazarımız kapalıdır” dedi" cümleleri kullanıldı.

​ŞAP HASTALIĞI NEDİR?

Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanların akut seyirli, çok bulaşıcı ve zoonotik karaktere sahip viral bir enfeksiyonudur. Hastalığın bulaşma oranı yüksek olup, hassas hayvanlarda yüzde yüze kadar bulaşıcıdır.

ŞAP HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şap hastalığı virüsü, sığırlarda ateş, iştahsızlık, depresyon ve süt veriminde azalma ilk klinik bulgulardır. 24 saat içerisinde salya akışı başlar ve dil-dişetinde veziküller şekillenir. Keseciklere (veziküllere) interdigital bölgede, koroner bölgede, meme derisinde, ağız ve burun mukozasında rastlanabilir. Veziküllerin yırtılması ile geniş ülseratif yaralar şekillenebilir. Dildeki yaraların (lezyonların) genellikle birkaç günde iyileşmesine karşın ayaklardaki ve nazal bölgedeki lezyonlar çoğunlukla ikinci (sekunder) bakteriyel enfeksiyonlara maruz kalırlar. Sekunder bakteriyel enfeksiyonlar sonucu pneumoni ve mastitis görülebilir, tırnak düşebilir.