Konya Emniyet Müdürlüğü, karayolu kullanıcılarının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla şehrin birçok noktasına kurulan kamera sistemleri ile denetimlerini sürdürüyor.

Plaka Tanıma Sistemleri (PTS), Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (KGYS) ve araç üstü kameralarla yapılan denetimlerde, hız ihlallerinin yanı sıra emniyet kemeri takmama ve seyir halinde cep telefonuyla konuşma ihlallerine de cezai işlem uygulanıyor.

konya-emniyet-denetim-2

360 Derece Kameralı Araçlarla Denetimler Artıyor

Emniyet Müdürlüğü, denetimlerde yeni bir uygulamaya da başladı. Araçların üzerine takılan ve 360 derece çekim yapabilen yüksek çözünürlüklü kameralarla ekipler, hareket halindeyken ve devriye hizmetini yürütürken bir yandan da diğer araç sürücülerini denetleyebiliyor.

Aralıksız video kaydı alan ve üzerindeki sensörlerle otomatik olarak hareket edebilen kameralar, trafikte sürücülerin emniyet kemeri takmama, telefonla konuşma gibi ihlallerini tespit ediyor. Ayrıca kamera sisteminin yüz tanıma özelliği de bulunuyor.

konya-emniyet-denetim-1

1141 Araca Cezai İşlem Uygulandı

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce yaşanan kazaları ve kural ihlallerini en aza indirmek amacıyla 31.10.2023 tarihinden bu yana PTS ve KGYS sistemlerindeki kameralarla “Emniyet Kemeri Kullanmamak” kural ihlalinden 1.056 sürücüye 460.416 TL, seyir halinde iletişim cihazlarını ele alarak araç kullanmak” kural ihlalinden 85 sürücüye 80.835 TL cezai işlem uygulandı.

Konya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, halkın mal ve can güvenliği için denetimlerin 7/24 devam ettiği, kazaların en aza indirilebilmesi ve sürücülerin cezai işleme maruz kalmamaları için kurallara azami ölçüde uymaları gerektiği ifade edildi.