Konya-Karaman sınırındaki Karadağ'da av tutkunları için ilginç bir fırsat ortaya çıktı. 2023-2024 av turizmi sezonunda, 675 bin lira ödeyen herhangi bir kişi, Anadolu yaban koyunu avlama hakkına sahip olacak. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan av turizmi talimatlarına göre, bu yıl ülke genelinde 225 yaban keçisi, 57 kızılgeyik, 17 çengel boynuzlu dağ keçisi ve 17 karaca avlanmasına izin verildi.

YABAN KOYUNU AVLAMANIN BEDELİ 675 BİN TL

Karaman il sınırlarında yer alan Karadağ'da bulunan Anadolu yaban koyunu için belirlenen avlama bedeli 675 bin lira olarak açıklandı. Bu özel fırsattan yararlanmak isteyenler için büyük bir fırsat sunuluyor. Aynı zamanda Konya'da 1 yaban keçisinin avlanması için de ihale düzenlendi ve bu ihalede yaban keçisini avlamak isteyenlerin 128 bin lira ödemesi gerekiyor.

HANGİ TÜRLER AVLANACAK?

31 Mart 2024 tarihine kadar devam edecek olan av sezonunda, Anadolu yaban koyunu, kızılgeyik, yaban keçisi ve karaca gibi türlerin avlanması belirli kurallara tabi olacak. Erkek Anadolu yaban koyunları ile dişi ve erkek çengel boynuzlu dağ keçeleri de avlanabilecek türler arasında yer alıyor.

KURALLARA UYMAK ZORUNDALAR

Doğa ve vahşi yaşamı koruma amacıyla düzenlenen bu özel av izinleri, doğaseverler ve avcılar için benzersiz bir deneyim sunuyor. Ancak avlanma faaliyetlerinin sıkı kurallar çerçevesinde yapılması ve koruma önlemlerine titizlikle uyulması gerekiyor.