2023 yılı Konya için kabus gibi geldi. Yılın hemen ilk aylarında yaşanan asrın felaketinin ardından Konya ve çevresi de sorgulanmaya başlamışken yaşanan orta ölçekteki depremler de durumun ciddiyetini ortaya koydu.

Türkiye'nin en güvenli bölgesi olarak bilinen Konya'da farklı bölgelerde ve kaydedilen orta şiddetteki depremler durumun ne kadar kritik olduğunu da bir kez daha ortaya koyuyor.

Konya'da hangi ilçe ne kadar tehlikede? İşte Konya'nın deprem risk bölgeleri Foto Galeri: Konya'da hangi ilçe ne kadar tehlikede? İşte Konya'nın deprem risk bölgeleri

Konya'nın yüzde 47,8'i risk altında Foto Galeri: Konya'nın yüzde 47,8'i risk altında

Konya'da yüzey depremleri dikkat çekiyor

Konya'da en dikkat çeken depremler arasında yüzey depremleri geliyor. Genellikle yerin 7 kilometre derinliğinde kaydedilen depremlerin yanında yüzeye çok yakın depremlerin olması da gözlerden kaçmadı.

deprem-yogunlugu-konya

Şiddetli hissediliyor

Kentte meydana gelen depremler genellikle çok şiddetli hissediliyor. Bunun önemli nedenleri arasında zeminin genellikle alüvyondan oluşması geliyor.

Merkezde 5 büyüklüğünde deprem

Takvimler 1 Ağustos 2023 gününü gösterdiğinde Konya'nın Selçuklu ilçesi Çaltı Mahallesi'nde yerin 7.83 kilometre derinliğinde ve 5 şiddetinde bir deprem kaydedilmişti.

Nüfusun yoğunlukta olduğu merkezde yaşanan bu depremde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamış ancak bu deprem büyük korkuya neden olmuştu.

konya-buyuklu-kucuklu-depremler

Ereğli'de 5.3 büyüklüğünde deprem

25 Şubat 2023 tarihinde ise Konya'nın Ereğli ilçesinde yerin 2.28 kilometre derinliğinde 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu deprem de büyük paniğe neden oldu.

Beyşehir Gölü'nde depremler

AFAD'ın son depremler haritasında Konya'nın Beyşehir ilçesinde bulunan Beyşehir Gölü'nde depremler yaşandığı görüldü.

konya-yuzlerce-deprem

Yüzlerce deprem

Afet ve Acil Durum Başkanlığı'nın hazırladığı deprem haritasında Konya'da meydana gelen deprem sayısının ürküten boyutlarda olduğu görüldü.

En riskli ilçeler Akşehir, Doğanhisar, Sarayönü ve Ilgın

Yine AFAD'ın verdiği bilgilere göre Konya'nın en riskli ilçeleri Akşehir, Doğanhisar, Sarayönü ve Ilgın olarak göze çarpıyor.

Ancak yüzey hareketlerine karşı koyamayan coğrafi yapısı nedeniyle bu bölgede deprem olması durumunda nüfusun yoğunlukla yaşadığı merkez ilçelerin de etkilenmesi olası görünüyor.

konya-risk-bolgeleri

Depremlere karşı hazırlıklı olunmalı

Uzmanlar, Konya'da yaşanan depremlerin ardından halkı depremlere karşı hazırlıklı olmaya çağırıyor. Deprem çantası hazırlama, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda bilgilenme gibi önlemlerin alınmasının önemine dikkat çekiyorlar.

konya-risk-bolgeleri-2

Konya halkı, yaşanan depremlerin ardından endişeli bir bekleyiş içinde. Uzmanların uyarıları doğrultusunda depremlere karşı hazırlıklı olmak ve olası bir deprem durumunda paniğe kapılmadan doğru bir şekilde hareket etmek önem taşıyor.