Konya'nın Kulu ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetimi, belirledikleri aday il yönetimince kabul edilmeyince istifa ettiğini duyurdu.

İlçe Başkanı Ersel Çorum sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bir süredir belediye başkanı adayı belirlemeye çalışılan teşkilat içinde belirlenen kadın adayın il teşkilatı tarafından kabul edilmediğini gerekçesiyle toplu halde istifa ettiklerini açıkladı.

Ersel sosyal açıklamasında şunlara yer verdi:

Değerli Kulu halkı, biz yönetim kurulu olarak Kulumuzda ilk olacak bir kadın aday belirledik. Bu süreçte Konya il başkanlığı adayımızı kabul etmedi. Bu nedenden Kulu İlçe Başkanlığı'ndan, ilçe yönetimi, kadın ve gençlik kolları olarak istifamızı verdik.

Kulu'da Tarihi İstifa: CHP'de Kadın Aday Krizi

Kulu'da yaşanan bu durum CHP tarihinde bir ilk olarak nitelendiriliyor. Bir ilçe teşkilatının topluca istifa etmesi, partinin Konya'da yaşadığı krizin boyutunu gözler önüne seriyor.

Ersel Çorum: Kulu'da İlk Olacak Bir Kadın Aday Belirledik

İlçe Başkanı Ersel Çorum, istifalarının gerekçesini yaptığı açıklamada şu şekilde ifade etti:

Kulu'da ilk olacak bir kadın aday belirledik. Bu süreçte Konya il başkanlığı adayımızı kabul etmedi. Biz bu kararı kabul etmiyoruz. Kulu'da kadın adayın önünü açmak için bu adımı attık. Kulu halkımızın da bu kararı destekleyeceğine inanıyoruz.

CHP Konya İl Başkanlığı'ndan Tepki Gelmedi

CHP Konya İl Başkanlığı'ndan ise Kulu İlçe Teşkilatı'nın istifalarına yönelik herhangi bir açıklama yapılmadı.