Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda “tasarruf” talimatı verdi. Şimşek’in imzasıyla kamu kurumlarına gönderilen genelgede, deprem kaynaklı maliyetler haricinde tüm harcamaların yeniden gözden geçirilmesi istendi. Taşınmaz ve taşıt kullanımı, haberleşme giderleri, basın ve yayın giderleri, kırtasiye alımı, temsil, tören, ağırlama gibi faaliyetlerde tasarruf kurallarına uyulması istenen genelgeye göre idareler, yaptıkları tasarrufları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na raporlayacak. Şimşek sosyal medya hesabından da konuyla ilgili, “Kamu harcamalarını da rasyonelleştireceğiz...” açıklamasını yaptı.

Şimşek’in, G20 toplantıları için Hindistan’a gitmeden önce imzaladığı ve dün kamu kurumlarına gönderilen genelgede, 30 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan “Tasarruf Tedbirleri” konulu Cumhurbaşkanlığı genelgesi anımsatıldı. Şimşek imzalı genelgede, deprem kaynaklı maliyetler haricinde tüm harcamaların gözden geçirilmesi, tasarruf tedbirleri için ivedilikle adım atılması ve tasarruf takibinin tavizsiz sağlanması istendi.

Genelgeye göre kamu kurum ve kuruluşları, taşınmaz ve resmi taşıt edinimi ve kullanımı, haberleşme giderleri, personel görevlendirmeleri, basın ve yayın giderleri, kırtasiye ve demirbaş alımları gibi giderlerini tasarruf kurallarına uygun gerçekleştirecek. Kamu kurumları, temsil, tören, ağırlama, tanıtım ve personel giderleri, enerji ve su alımları, personel servisi hizmetine ilişkin giderlerde genelgedeki kurallara uymakla yükümlü olacak. İdareler, genelgenin düzenlediği konulardaki tasarrufları, 28 Temmuz’a kadar bakanlığa bildirecek.

TEDBİRLER KONYA'YI VURABİLİR

Bir festivaller şehri olan Konya'da düzenlenen organizasyonlar da son kez yapılmış olabilir. Çok sevilen her yıl Eylül ayında yapılan Gastrofest ile geçtiğimiz yıl 281 bin ziyaretçiye kapılarını açan BilimFest, bu yıl yapılmayabilir.