Türkiye'nin terörle mücadelede kararlılığını sürdüren kolluk kuvvetleri ve istihbarat teşkilatları, ülkenin dört bir yanında terör örgütlerine yönelik geniş kapsamlı operasyonlar gerçekleştirdi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bu operasyonların "Kahramanlar" adı altında yürütüldüğünü ve hedeflerinin teröristlere göz açtırmamak olduğunu açıkladı.

Operasyonların sonuçlarını paylaşan Bakan Yerlikaya, Mersin, Van, Şanlıurfa, Mardin ve Aydın'da 12 şüpheli terör örgütü üyesinin yakalandığını duyurdu. Ayrıca, Şanlıurfa merkezli Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Mersin, Şırnak, İstanbul, Bursa, Batman, Denizli, Adana, Kayseri, Antalya, Konya, Isparta ve Kocaeli illerinde yapılan operasyonlarda da 55 şüpheli terör örgütü mensubunun gözaltına alındığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, bu operasyonların terör örgütlerinin istihbarat yapılanmalarına yönelik olduğunu vurgulayarak, "Aziz Milletimiz bilmesini isterim ki: Teröristlerin hiçbirine göz açtırmayacağız. Güvenlik güçlerimizin üstün gayretleriyle mücadelemize aralıksız devam edeceğiz." dedi.

Türkiye genelinde 3 Ekim 2023 tarihi itibariyle kırsal alanda 8 orta çaplı ve 458 küçük çaplı olmak üzere toplam 466 operasyonun devam ettiği bilgisini veren Bakan Yerlikaya, bu operasyonlara katılan Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando ve Güvenlik Korucusu birimlerinden oluşan 960 tim ve toplamda 13 bin 440 vatan evladının katıldığını ifade etti.

Son olarak Bakan Yerlikaya, operasyonlara katılan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet ve Jandarma mensuplarını övgüyle anarak, "Operasyonlara katılan MİT, Emniyet ve Jandarmamızın her birini alınlarından öpüyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin." dedi.