Artık 65 Yaş Üstü Vatandaşlar Günde 4 Kez Ücretsiz Binebilecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 60 yaş ve üzeri indirimli bilet kullananların günlük kullanımına sınırlama getirdi. Artık 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 60 yaş ve üzeri indirimli bilet kullananlar için dört kez ücretsiz biniş hakkı sağlanacak. Öğretmenlere de günlük 4 ücretsiz biniş hakkı verildi, sınıra ulaşan kart sahipleri ise geri kalan seyahatlerinde tam ücret ödeyecek.

Minibüsçülere Yıllık 700 Milyon TL Destek

Tahir Büyükakın'ın liderliğindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Özel Halk Otobüsü sahiplerine yönelik aylık destek ödemelerinde önemli bir artışa imza attı. Bu kapsamda, ücretsiz ve indirimli seyahat hakkından yararlanan minibüsçülere yönelik yıllık destek miktarı ciddi bir şekilde yükseltildi ve toplamda 700 milyon TL'lik bir destek sağlanacağı belirtildi.

108 Özel Halk Otobüsü P Plakaya Dönüştürülecek

Ulaşım Daire Başkanlığı, ihale sürecine çıkarılacak olan otobüslerle ilgili detaylı bilgiler paylaşırken, 108 özel halk otobüsünün P plakaya dönüştürüleceğini açıkladı. Geçen yıl 465 aracın P plakaya dönüştürüldüğü bilgisi verilirken, 108 hat sahibinin başvuru yapmadığı için P plaka alamadığı belirtildi.

Bu Değişiklik Neden Yapılıyor?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu değişikliğin toplu taşımada yaşanan yoğunluğu azaltmak ve mali yükü hafifletmek için yapıldığını açıkladı.