Konya'da 6 Şubat depremlerin ardından meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgedeki depremler devam ediyor. Selçuklu ilçesi Çandır Mahallesi'nde bu sabah 08:42'de 1.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin derinliği sıfır kilometre olarak ölçüldü. Bu da depremin yerin yüzeyinde oluştuğunu gösteriyor. Deprem nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Bölgede daha önce de 4 ve 5 büyüklüğünde depremler yaşanmıştı. Depremlerin bölgedeki maden ve taş ocaklarının faaliyetine bağlı olabileceği belirtiliyor.

konya-deprem-4

Konya Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren, Konya'da deprem üretebilecek fayların olduğunu belirterek, "Konya'nın yıkıcı depremler için en az riskli bir yer olması, burada deprem olmayacağı anlamına gelmez. Yapılan tüm binalar depreme dayanıklı olmalı. Acilen tüm binalar kontrol edilmeli" dedi.

Prof. Dr. Eren ayrıca, Konya bölgesinde aktif veya potansiyel olarak aktif önemli uzunluklarda faylar bulunduğunu belirterek, "Bu faylar çevre il ve ilçeler için potansiyel açıdan tehdit oluşturur" ifadelerini kullandı.

Konya'da depremler devam ediyor. Bölgede yaşayan vatandaşlara ve yetkililere dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuluyor.