Enflasyonu geride bırakan kira fiyatlarına mülk sahiplerinin istekleri de eklendi. Bazı ilan sitelerinde yer alan kiralık dairelerde mülk sahiplerinin istekleri damgasını vuruyor. Bir yanda zorlaşan hayat şartlarıyla mücadele etmek zorunda kalan vatandaşlar diğer yandan mülk sahiplerinin yoğun istekleriyle karşı karşıya.

Konya, ülke genelinde kira fiyatlarındaki artışların en çok yaşandığı kentler arasında. 2 buçuk milyona varan nüfusuyla Türkiye'nin 6. büyük kenti durumundaki Konya'da 25-30 yıllık daireler sıfır ya da 5-10 yıllık dairelerin fiyatlarını geçmiş durumda.

TOKİ TESLİM EDİLDİ FARK OLMADI

Konya'da yaşanan kiralık konut sorununa çare olacağı düşünülen TOKİ konutları da kanayan yaraya çare olmadı. Bunun en önemli sebepleri arasında ise hak sahiplerinin evlerini kiraya vermek istemesi geliyor. An itibariyle Konya'da yeni teslim edilen Ardıçlı Konutları'nın 3 etabında fiyatlar kent merkeziyle yarışır hale geldi. Birden fazla mülkü olduğu sanılan mülk sahipleri konutlarını yüksek fiyatlara kiralıyor. Vatandaşın mağduriyeti de sona ermiyor.

toki-ardicli-konut-kiraliktoki-ardicli-kiralik-konut

Bazı ilan sitelerinde şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Ardıçlı TOKİ Konutları'nda ev kiraları 3+1 konutlarda 6 ila 9 bin lira arasında değişirken 2+1 konutlarda 5 ila 7 bin lira arasında.

STOK ÇOK SATAN YOK

Geçtiğimiz aylarda hükümetin sıfır konutlar için çıkardığı 0,69 kredi faiz oranı da suistimale uğradı. Yeni bir ev satın almak isteyen vatandaşlar konut üreticisinin düşen kredi oranı nedeniyle fiyat artırması ve bazı istekleri nedeniyle mağdur oldu. 

konya-skandal-ilan-1

konya-skandal-ilan-2

YOK ARTIK

Konya'da bazı mülk sahiplerinin istekleri de şok etmeye devam ediyor. Yıllık peşin istenen kira bedellerinin yanı sıra birden fazla memur kefil isteyen mülk sahiplerine son olarak Findeks raporu isteyen mülk sahibi de çıktı. Konu sosyal medyada duyuldu ve yorumlar arka arkaya geldi.

emlak-sitesi-findeks

SİTE ÖNERİYOR

İlanın yayınlandığı internet sitesinde mülk sahiplerinin alacaklarını garantiye alabilmek için Findeks raporu isteyebileceği konusu ayrıca işlenmiş.

YORUMLAR DA ÇARPICI İFADELER

konya-ebu-cehi-benzetmesiebu-cehil-demis