(En yaygın ilan sitesinin verilerine göre oluşturulmuştur)

Konya’nın merkez ilçeleri Karatay, Meram ve Selçuklu’daki kiralık konut ilan sayısı 6 Şubat 2023 öncesi 500 – 800 adet arasındaydı. Bu ilanların yüzde 30-40 arası öğrenciye kiralık odalardan oluşuyordu.

KİRALIK ODALAR KALDI

28 Şubat verilerinde ise bu 3 ilçede toplamda 133 adet kiralık ev ilanı görüldü. Selçuklu’da 73, Meram’da 54, Karatay’da ise sadece 6 adet konut ilanı kaldı. Bunlardan yüzde 70-80 civarında ilan öğrenciye kiralık odalardan oluşuyor.

- Aşağıdaki görselde 6 günlük süre içinde kiralık ilanlardaki yoğunluğun azaldığı görülüyor.


 

SEBEBİ NE?

Bu durumun en büyük sebeplerinden biri Konya’ya gelen depremzede aileler oldu. AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı dün yaptığı açıklamada, resmi rakamlara göre 36 bin 500 civarında depremzedenin Konya'ya geldiğini belirtti.

Bu rakam her ne kadar Konya’nın tüm ilçelerini kapsasa da en çok göç merkeze oldu. Kiralık evler de ev arayan depremzede vatandaşlara Evim Yuvan Olsun kampanyasıyla ya bedelsiz olarak ya da düşük bir kira bedeliyle tahsis edildi. Bazı konutlar ise kampanya haricinde normal olarak kiralandı. 

Ancak bunun yanı sıra Konya’da bu durumu rant kapısına dönüştürenler de gündeme gelmişti. Evini fahiş artışlarla kiralamak isteyenler mercek altına alınınca, kiralık konut ilanlarının bir kısmının da kaldırıldığı düşünülüyor.