Geçtiğimiz hafta içerisinde Konya'da inşaat sektöründe önemli bir hareketlilik gözlemlendi. Özellikle yapımı devam eden projelerde artan bir aktivite söz konusu olmakla birlikte, yeni konut projelerinin sayısında gözle görülür bir düşüş yaşanıyor.

Konut Fiyatlarındaki Artışın Sebepleri Neler?

İnşaat sektöründeki fiyat artışları, konut fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Arsa fiyatlarından, beton ve çimento gibi temel inşaat malzemelerine kadar geniş bir yelpazede fiyat artışları yaşanıyor. Bu artışlar, Konya'daki ev fiyatlarını da kaçınılmaz olarak yükseltiyor.

Çimento ve Beton Fiyatlarındaki Zam Dalgası

İMKON Denetim Kurulu Üyesi Şaban Topal'a göre, çimento fiyatlarındaki kartel yapılanması ve kontrolsüz fiyat artışları, sektörde ciddi sorunlara yol açıyor. Geçtiğimiz aylarda 100 lira olan bir torba çimento, bugün 150-160 lira arasında seyrediyor. Beton fiyatları da benzer şekilde 2 bin 100 TL seviyelerine ulaşmış durumda.

Konyalılar İçin Konut Almanın Zorlukları Artıyor

Artan konut fiyatları ve yüksek inşaat maliyetleri, Konyalıların ev sahibi olma hayallerini giderek zorlaştırıyor. Asgari ücretle çalışanlar veya emekli maaşıyla geçinen bireyler için bu fiyatlarla ev almak neredeyse imkansız hale geliyor.

İMKON’dan Yetkililere Çağrı: Fiyat İstikrarı Sağlanmalı

Topal, yetkililere seslenerek, malzeme fiyatlarında istikrarın sağlanması ve sektördeki fiyat artışlarının kontrol altına alınması gerektiğini vurguluyor. Sektördeki bu istikrarsızlık, konut alımını daha da güçleştiriyor ve birçok Konyalıyı ev sahibi olma şansından mahrum bırakıyor.

Kaynak: Merhaba