Kurban Bayramı'na 40 gün kala vatandaş kurbanlık fiyatlarıyla boğuşuyor. Küçükbaşta fiyatlar bir önceki yıla oranla yüzde 100 arttı. 2022 yılında küçükbaşta baskül fiyatı 50, 2023'te 110 lira iken bu yıl 225 TL. Üreticilerin girdi maliyeti ise en az yüzde 200 arttı.

Geçen yıl en pahalıya satılan hayvanlar, bu yıl en düşük fiyattan alıcısını bekleyecek. Peşin parası olmayan vatandaşlar, yine kurbanlık satan AVM'lerin yolunu tutacak. Birçok vatandaş, kredi kartı ve taksit ile kurban alacak.

Merhaba Gazetesi'nde yer alan habere göre Konya İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fettah Öztürk, fiyatların tedarikçilerin piyasadan mal toplamasıyla birlikte suni bir yükselişe geçtiğini ve 1 hafta sonra fiyatların yerine oturduğunu söyledi. Öztürk, baskül fiyatında üreticinin beklentisinin Kurban Bayramı'nda 240-250 TL olduğunu, 50-55 kiloluk bir kuzunun 15 bin TL'yi bulabileceğini dile getirdi.

Konya Kurbanlik

Konya Arızaları BOOM'a Bağladı İşleri Yoluna Koydu Konya Arızaları BOOM'a Bağladı İşleri Yoluna Koydu

Öztürk, yurt dışı kurbanlık hisse fiyatlarının Türkiye'deki fiyatların yaklaşık 4'te biri olduğunu ve marketlerin kurban satışını sektör haline getirerek ticaret malzemesi yaptığını eleştirdi. Öztürk, "Kurban, gerçekten kurban olmaktan çıkıyor. İnsanların dini vecibesi, ticaret malzemesi yapılıyor. Marketler, dernekler bu işten elini ayağını çekmeli. Ya da bu işler usulüne göre yapılmalı" dedi.

Öztürk, geçen yıl kurbanlık satışlarının tatilin uzun olmasından dolayı düşük kaldığını ve bu yıl da eğer Kurban Bayramı tatili 9 gün olursa hayvan satışlarının düşeceğini söyledi.