Konya'da konut ve motorlu taşıt sektörü Mart ayında da hareketliydi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Konya'da Mart ayında 2 bin 336 konut satışı gerçekleşti. Bu rakamların 752'si sıfır konut, 1 bin 584'ü ise ikinci el konut satışından oluşuyor.

Konut satışlarında özkaynak kullanımı ön plana çıkarken, Mart ayında sadece 165 kredili konut satışı gerçekleşti. 2 bin 171 vatandaş ise özkaynaklarıyla konut sahibi oldu.

Konya'da son günlerde popüler hale gelen topraktan konut satışları ise bu rakamlara dahil değil.

Otomobil Satışları da Arttı

Konya'da Mart ayında sadece konut satışları değil, motorlu taşıt satışları da oldukça iyiydi. 23 binden fazla motorlu taşıtın alım satımı gerçekleşti.

Böylece Konya'da konut ve motorlu taşıt sektörü Mart ayında da istikrarlı bir büyüme trendi göstermiş oldu.

Konya Konut Satis Rakamlari-1

Konut Fiyatları Arttı mı?

Haberde konut fiyatlarına dair bir bilgi yer almıyor. Fakat döviz kuruna bağlı olarak fiyatların artış gösterdiği ve 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi sonrası da artışta gaz kesmeyen konut sektöründe satışların oldukça iyi durumda olduğu belirtiliyor.

Kredi Faiz Oranları Konut Satışlarını Nasıl Etkiliyor?

Haberde kredi faiz oranlarının zirveleri gördüğü ve ödeme koşullarının ağır olduğu bir dönemden geçildiği belirtiliyor. Bu durumun konut alım satımını olumsuz etkilemesi beklenirken, Konya'da Mart ayında 2 bin 300 daire satılması ve bunun büyük kısmının da özkaynaklarla yapılması, faiz oranlarının satışları çok fazla etkilemediği görüşünü ortaya çıkardı.