Konya, kiralık konut piyasasında yaşanan talep ve fiyat artışlarıyla gündemde. Kentteki kiralık konut fiyatlarının giderek yükselmesi, özellikle memurların dikkatini çekiyor. Mülk sahiplerinin taleplerine göre şekillenen fiyatlar, şehirdeki konut krizinin boyutlarını daha da büyütüyor.

Konya'da kiralık odaların 2000 TL'den başlaması ve 1+0 stüdyo dairelerin bile 4000 TL'yi bulması, konut arayışındaki bireyleri zorluyor. Kent merkezine yakın bölgelerde bulunan 1+1 konutların ortalama 6500 TL kira ile bulunabileceği bir dönemde, şehir merkezine uzak mahallelerde dahi 2+1 konutların 8000 TL'ye kadar talep gördüğü görülüyor. Şehir merkezindeki en uygun 3+1 kiralık dairenin fiyatı ise 9000 TL'ye kadar çıkıyor.

Özellikle 6 Şubat tarihinde yaşanan Kahramanmaraş depreminin ardından Konya'da kiralık konut fiyatlarının bir süreliğine düştüğü bilinse de, günümüzde sadece bir ilan sitesinde 800'e yakın kiralık konut ilanının bulunduğu tespit edildi. Bu durum, konut arayan vatandaşlar için daha da sıkıntılı bir süreci işaret ediyor.

Boşalan konutlara rağmen mülk sahiplerinin taleplerinin yüksekliği ve bazen garip istekleri, kiracıları zor durumda bırakıyor. Ayrıca, önümüzdeki günlerde üniversite öğrencilerinin kente gelmesiyle birlikte konut krizinin daha da derinleşeceği öngörülüyor.

Vatandaşlar, talep artışlarına yönelik düzenlemelerin hayata geçirilmesini beklerken, mülk sahiplerinin ise yüksek enflasyon kartını kullanabileceği belirtiliyor. Asgari ücretin 2023 Haziran ayından bu yana 11.400 TL olarak uygulanması, ortalamanın üzerinde maaş alan memurların, mülk sahiplerinin hedef kitlesi olduğunu gösteriyor.

Konya'da yaşanan bu konut krizi, kentteki ekonomik dengeleri etkileyerek daha geniş çaplı sorunlara yol açma potansiyeli taşıyor. Özellikle makul fiyatlarla konut sahibi olmanın zorluğu, yetkilileri çözüm yolları aramaya yönlendiriyor.