Milli Eğitim Bakanlığı, il ve bölge bazlı ara tatil uygulamalarını gözden geçiriyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ara tatil uygulamasının geleceğine dair belirleyici faktörlerin velilerden, öğretmenlerden ve öğrencilerden gelecek taleplere bağlı olduğunu ifade etti.

Ara tatil uygulaması, eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk döneminde 2019 yılında hayata geçirilmişti. İlköğretim ve ortaöğretim seviyelerindeki öğrencilere nefes alma fırsatı sunan bu uygulama, dönem içinde öğrencilerin dinlenmelerine ve kendilerini yeniden motive etmelerine imkân tanıyor.

Ara Tatil Tarihleri

2023-2024 Eğitim Öğretim yılı için belirlenen ara tatil tarihleri ise şu şekilde:

  • Birinci dönem ara tatili, 13 Kasım 2023 Pazartesi başlayacak ve 17 Kasım 2023 Cuma sona erecek.

  • İkinci dönem ara tatili, 8 Nisan 2024 Pazartesi ile 12 Nisan 2024 Cuma arasında yapılacak.

Bu yılki ara tatillerin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı, ara tatil uygulamasının geleceğini gözden geçirecek ve il ve bölge bazlı uygulanması konusunda bir karar alacak. İklim koşulları, coğrafi mesafeler ve yerel ihtiyaçlar dikkate alınarak, bölgelere özgü ara tatil programları oluşturulabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı, gelecek yıllarda bu konuda alınacak kararlara, veli, öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini de dikkate alarak şekil vereceğini belirtti.