İçişleri Bakanı Yerlikaya'nın Duyurusu

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyon sonucunda, sahte ses dolandırıcılığı örgütüne yönelik önemli bir başarı elde edildiğini açıkladı. Operasyon İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. Operasyon Bursa, Kayseri, Kocaeli, Konya ve Hakkari'de eşzamanlı yürütüldü.

Dolandırıcılık Şebekesi Nasıl Faaliyet Gösteriyordu?

Şüpheliler, nitelikli dolandırıcılık suçunu örgütlü bir şekilde işliyorlardı. Sosyal paylaşım sitelerinde sahte ilanlar vererek kendilerini banka veya kredi kurumlarının çalışanları gibi tanıtıyorlardı. Daha sonra, vatandaşları düşük faizli kredi kullandırma bahanesiyle arayarak kimlik ve iletişim bilgilerini temin ediyorlardı. 

konya-sahte-ses-operasyonu

Hesapları Ele Geçirip Milyonlarca Lira Kazandılar

Örgüt üyeleri, mağdurlardan aldıkları SMS şifreleriyle mobil bankacılık hesaplarına erişim sağlayarak vatandaşların hesaplarındaki paraları kendi hesaplarına aktarıyorlardı. Bu şekilde örgüt, çok sayıda eylem gerçekleştirerek milyonlarca lira haksız kazanç elde etmişti.

42 Şüpheli Tutuklandı

Operasyon sonucunda 62 şüpheli yakalandı. Bu şüphelilerden 42'si tutuklanırken, 12'sine adli kontrol kararı verildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonu düzenleyen polisleri tebrik ederek, milletin duaları ve destekleriyle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini belirtti.