Günlük yaşantının yanı sıra tüketim alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte atık miktarları da hızla değişmeye başladı. Artan bu atık miktarlarının önlenmesi veya en aza indirilmesi ile söz konusu atıkların geri dönüştürülebilmesi de büyük önem kazanıyor.

Karatay Belediyesi de hem Sıfır Atık bilincini toplumun daha geniş bir kesimine yaymak, ayrı olarak toplanan atıkların ekonomiye geri kazanımını sağlamanın yanı sıra vatandaşların ekonomilerine de katkı sağlaması amacıyla “Atığın Sıfır Noktası” projesini hayata geçirmişti.

konya-sifir-noktasi-2

“ATIĞIN SIFIR NOKTASI” 2. ŞUBESİ ASLANLI KIŞLA CADDESİ’NDE

İlki, Ulubatlı Hasan Mahallesi’ndeki Karatay Trafik Eğitim Parkı’nın önünde kurulan “Atığın Sıfır Noktası” Atık Getirme Merkezi’nin 2’nci şubesi de Aslanlı Kışla Caddesi üzerinde hizmet vermeye başladı.

Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören ve cam, kağıt-karton, plastik, pil, metal, elektronik atık ile yağ atıklar olmak üzere 7 farklı türde dönüştürülebilir atığın getirildiği “Atığın Sıfır Noktası” Atık Getirme Merkezi’ne Pazar günleri hariç haftanın 6 günü atık getirilebiliyor. Atığı getiren vatandaşlara ise kilo karşılığında toplanan puana göre 34 farklı türden oluşan çeşitli hediyeler veriliyor. Söz konusu projeyle bugüne kadar 4 bin 235 vatandaş, 406.5 ton dönüştürülebilir atığı merkeze getirdi. Atıkları getiren vatandaşlara ise bugüne kadar 3 bin 534 adet hediye verildi.

konya-sifir-noktasi-3

ATIKLARIN GERİ KAZANIMI İLE İLGİLİ TEŞVİK EDİCİ UYGULAMALARI ÖNEMSİYORUZ

Karatay Belediyesi olarak, atıkların geri kazanımı konusundaki teşvik edici uygulamalarını bir bir hayata geçirdiklerinin altını çizen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; “Sürdürülebilir kalkınma hedefleri çerçevesinde, ilçemiz geneline oluşan atıkların kontrol altına alınması ve gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakılması amacıyla Sıfır Atık Projesi’ni büyük bir titizlik ve başarıyla sürdürüyoruz. ‘Atığın Sıfır Noktası’ Atık Getirme Merkezi projemiz de bu kapsamda vatandaşlarımızca büyük ilgi gören bir projemiz haline geldi. Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm Eylem Planı’mıza önemli katkı sunana söz konusu projemizle bugüne kadar yüzlerce kilo dönüştürülebilir atığın toplanmasına ve ekonomiye geri kazanımına katkı sunmuş olduk. Bundan sonra da bu alana yönelik yeni ve özgün projelerimizle hemşehrilerimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz” dedi.