Konya'da su kaynaklarında çekilme nedeniyle yaz mevsimi oldukça sancılı geçecek. Kış mevsiminde yeterli yağış alınamaması ve durdurulamayan merkez göçü kaynaklara yük binmesini artırdı.

Altınapa Barajı'nda yüzde 51 seviyesinde, Bağbaşı Barajı'nda ise 53 milyon metreküp su bulunuyor. Konya genelinde KOSKİ abone sayısı ise 1 milyon 172 bin 174.

KOSKİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Konya'nın 6 aylık suyunun kaldığı ve vatandaşların suyu temkinli kullanması istendi.

KOSKİ Genel Müdürlüğü Uyarıyor: "Yağış Azlığı Nedeniyle Su Sorunu Yaşıyoruz, Katı Tedbirler Alabiliriz"

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, kış ve bahar mevsimlerinin yağışsız geçmesi sebebiyle Konyalıları suyu tasarruflu kullanmaya davet etti.

KOSKİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "Ne yazık ki Konya'mız küresel iklim değişikliğinden etkilenen şehirlerin başında geliyor. Sonbahar ve kış aylarındaki kuraklık Konya'daki baraj ve göletlerdeki su miktarında ciddi azalmaya neden oldu. Bahar döneminde de mevsim normallerinin altında yağış olduğu için su kıtlığı yaşanıyor. Eğer böyle devam ederse Konya gibi suyun kıymetli olduğu şehrimizde katı önlemler alabiliriz. Tüm hemşehrilerimizi suyu tasarruflu kullanmaya davet ediyoruz" denildi.

Açıklamada ayrıca "Evlerimizde, iş yerlerimizde ve kamusal alanlarda suyun akıp gitmemesi için gereken tedbirleri almalıyız. Konya olarak suyu tasarruflu kullanarak bu zorlu süreci birlikte atlatacağız. İklim değişikliği ile mücadelede her birimizin sorumlulukları var. Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak için hep birlikte hareket etmeliyiz. Suyumuzu koruyalım, geleceğimizi güvence altına alalım" ifadelerine yer verildi.