Konya'nın Selçuklu ilçesi Ardıçlı Mahallesi'nde alt ve orta gelir grubuna yönelik yapılan TOKİ konutlarında hak sahiplerinin yüksek kira talepleri, vatandaşların ekonomik sıkıntılarını artırıyor. Hak sahibi olup kiradan kurtulmak isteyen vatandaşların kura için sıraya girdiği TOKİ konutları vatandaşın umudu olmaktan çıkmış durumda.

TOKİ ÖDEMELERİNE YÜZDE 10 ZAM YAPILDI, HAK SAHİPLERİ FAHİŞ KİRA İSTİYOR

Alt gelir grubu için yapılan ve 2021 yılında teslim edilen 1. etap konutlar için geçtiğimiz Temmuz ayında yüzde 10 zam yapılmıştı. Ortalama 1800-1900 TL ödeyen bir hak sahibinin ödeyeceği miktar da 2000 TL ila 2100 TL arasına yükseldi. Söz konusu bölgede bulunan daireler için verilen kiralık ilanlarını gören şaşkınlığını gizleyemiyor. Devletin sağladığı imkanları adeta avantaja çevirip gelir kaynağı haline getiren hak sahiplerinin yaptıkları vatandaşlar tarafından da büyük tepki görüyor.

12.500 LİRA KİRA İSTENİYOR

Selçuklu ilçesinde bulunan ve şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Ardıçlı TOKİ konutları 1. etabındaki daireye 12.500 lira kira isteniyor.

toki-1-etap-kiralik-daire-2

toki-1-etap-kiralik-daire

MEMUR KİRACI ARIYORLAR

Geçtiğimiz aylarda tamamlanan 6. etap TOKİ Ardıçlı Konutları'nda da durum farklı değil. 2+1 bir konutun kira bedeli 9.000 TL olarak belirlenmişken, mülk sahiplerinin kiracının memur olmasını ve 1 kira bedeli kadar depozito ödemesini talep etmeleri, vatandaşları daha da zor durumda bırakıyor.

toki-6-etap-kiralik-daire

Türkiye'de asgari ücretin 11.400 TL seviyesinde olduğu düşünüldüğünde, bu yüksek kira talepleri asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşların gelecek kaygılarını artırıyor. Alt ve orta gelirli vatandaşların adil ve uygun koşullarda konut sahibi olabilmesi için çözümler üretilmesi, toplumsal adaletin sağlanması adına büyük önem taşıyor.

Editör: Haber Merkezi