Geçtiğimiz 20 Ekim'de Konya’nın merkez Meram ilçesi Ayanbey Mahallesi Mecidiye Sokak'ta, yolun kenarında yürüyen Hacer Mukaddes Yanılmazer'e (74), Burcu Çakıoğlu (36) idaresindeki 42 RA 084 plakalı otomobil çarpmış, Yanılmazer, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

9 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

Hastane ve polis raporlarında ehliyetsiz sürücü Burcu Çakıoğlu'nun kaza anında uyuşturucu etkisinde olduğu belirtilmiş, "bilinçli taksirle ölüme sebep olma" suçundan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

BİLİRKİŞİ RAPORU

Hazırlanan bilirkişi raporunda da şu ifadelere yer verilmişti:

"Yayanın aracın önüne geçecek, aracın geçişi istikametini kapatacak herhangi bir hareketinin olmadığı, dar olan kaldırımda yürümek yerine, kaldırım kenarında yolun en sağından yürümeyi tercih ettiği ancak aracın yayaya doğru geliş şekli, taşıt yolundaki seyri, çarpmadan önce kaldırıma çıkması ve devamında ön kısmıyla yayaya, aynı anda sağ ön kısmıyla da kaldırım bitişiğindeki bahçe duvarına çarptığı birlikte değerlendirildiğinde, yayanın kazanın oluşmasına ve sonucuna etki edecek herhangi bir trafik kuralı ihlalinin bulunmadığı, kaldırımı kullanması halinde dahi araçla çarpılacağı, sürücünün ihlal ettiği trafik kurallarının kazanın oluşmasındaki etkileri göz önüne alındığında, özellikle kamera kaydıyla tespit edilen çarpma şekliyle değerlendirildiğinde, yaya Hacer Mukaddes Yanılmazer'in ihlal ettiği trafik kuralının bulunmadığı kanaatine varılmıştır."

Konya'da üstgeçidin dibinde can pazarı Konya'da üstgeçidin dibinde can pazarı

DURUŞMA BUGÜN GÖRÜLDÜ

11. Asliye Ceza Mahkemesinde bugün görülen duruşmaya, tutuklu sanık Burcu Çakıoğlu ile taraf avukatları katıldı.

Çakıoğlu savunmasında şöyle dedi:

"Maktulün ailesine sabır diliyorum, çok üzgünüm. Uyuşturucu bağımlısı değilim. Aracı kullanırken birkaç kez uyuşturucu aldım. Araçtaki diğer arkadaşlar da uyuşturucu kullanmıştı. Onların durumu benden daha kötü olduğu için aracı ben kullandım. Yan koltukta oturan Hacı Nuri A. 'Kadına çarpacaksın' diyerek bana müdahale edince panik oldum. Kaza bu nedenle yaşandı. Olay bir anda oldu. Böyle bir olayın olmasını kimse istemez. Ben olayda kusurlu olduğumu düşünmüyorum. Beraatimi istiyorum."

‘UYARMAMIZA RAĞMEN DEVAM ETTİ’

Olay günü Çakıoğlu ile aynı araçta bulunan Özgür Ö. "Sanık bize ehliyetinin olmadığını söylememişti. Uyuşturucuyu da bize kendisi verdi. Sanık araç kullanırken ayrıca telefonuyla da oynuyordu. Uyarmamıza rağmen devam etti." dedi.

Müşteki avukatı ise sanığın "olası kastla adam öldürme" suçunu işlediğini savunarak, en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

İYİ HAL İNDİRİMİ

Mahkeme heyeti, sanık Çakıoğlu'na "bilinçli taksirle öldürme" suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Heyet, sanığın cezasına "iyi hal" indirimi uygulayarak, cezayı 3 yıl 9 ay hapis cezasına düşürdü. Sanığın tutukluluk halinin de devamına karar verildi.

‘İTİRAZIMIZI YAPACAĞIZ’

Maktul Hacer Mukaddes Yanılmazer'in 4 çocuğu da verilen cezayı az buldu. Ahmet Yanılmazer, “İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Bir insan hem ehliyeti olmadan trafiğe çıkacak, hem de uyuşturucu kullanarak direksiyon başına geçecek ve bir cana kast edecek. Biz bu karara itirazımızı yapacağız” dedi.