Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Sille Cephaneliğini Çumra’daki yeni yerine taşıma projesi hızla devam ediyor. Başkan Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi olarak son dört yılda Türkiye’ye örnek kentsel dönüşüm projelerine imza attıklarını ifade ederek, bunlardan birisinin de Sille’de bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 47. Mühimmat Bölük Komutanlığı’nı taşıma çalışması olduğunu hatırlattı.

konya-cephanelik-insaat-27-aralik-2022

Konya’nın hızlı genişleyen ve büyüyen yapısı itibariyle cephaneliğin zaman içerisinde artık şehir merkezinde kaldığını belirten Başkan Altay, “Ayrıca, fiziki yapısı imkanlarıyla da ordumuza hizmet etme vasfını yitirmişti. Bu doğrultuda cephaneliği şehir merkezinden uzakta daha modern bir alana taşımak için çalışma başlatmıştık. Çumra ilçesi Abditolu Mahallesi’nde geçtiğimiz yıl yapımına başladığımız cephanelik inşaatı hızla ilerliyor. 861 milyon 950 bin lira yatırım bedeliyle bu projemiz, Büyükşehir tarihinde yaptığımız en büyük bütçeli iş olacak. Burada yapılan cephanelikler NATO standartlarına uygun halde olacak. Ayrıca akıllı mühimmat olarak da Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak bir cephaneliği inşa etmiş oluyoruz. Şehrimiz için hayırlı olsun.” diye konuştu.

konya-cephanelik-insaat-27-aralik-2022-2

Meram Belediyesi kırsal mahallelerdeki 15 taşınmazı satışa çıkarıyor Meram Belediyesi kırsal mahallelerdeki 15 taşınmazı satışa çıkarıyor

Başkan Altay, Sille’deki cephaneliğin Çumra’ya taşınmasıyla birlikte 1 milyon 670 bin metrekarelik alanda bir dönüşüm projesinin hayata geçirileceğini hatırlatarak, böylelikle Konya’nın yatay mimaride yeni ve nezih bir mahalle kazanacağını da sözlerine ekledi.

konya-muhimmat-deposu-harita-27-aralik-2022

YENİ ŞEHİR ALANINDA BİR İLK

Konya’nın Kuzeybatısında yer alan ve “Cephanelik” olarak bilinen 3 milyon 521 bin metrekare alanda yeni bir yerleşim yeri inşa edeceklerinin altını çizen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yatay mimarinin, şehirciliğin ve sosyal donatıların en güzel örneklerinin yer alacağı proje kapsamında 4 bin 789 daire yapılacağını; ferah yeşil alanlar, yürüyüş alanları, bisiklet yolları, sağlık tesisi, ticari alanlar ve camilerin yer alacağı projenin bir ilk olacağını açıklamıştı.