Yeni Evim Kampanyası konut kredisi taksit ve faiz oranları belli oldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca orta gelirli vatandaşlar için yeni projenin başvurular 16 Ocak tarihinde başladı.

Buna göre; ilk evlerine sahip olmak isteyen vatandaşlara 3 yıl ödeme kolaylığı tanınacak. Yüzde 10 peşinat, yüzde 0,69'dan başlayan vade farkı ile 15 yıla varan vade imkanıyla ev sahibi olunabilecek. Kredi olarak 1. bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. bölgedeki iller için en çok 3 milyon TL, Konya'nın da içinde bulunduğu 3. bölgedeki iller için ise en çok 2 milyon TL veriliyor.

KREDİ ŞARTLARI ŞU ŞEKİLDEYDİ:

  • Hane halkının toplam gelirinin dikkate alındığı kampanyada; son 1 yıl içinde konut alınacak ilden konut satışı yapılmamış olunması,
  • 1'inci bölge İstanbul ve 2'inci bölge Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla'da son 1 yıl içinde ikamet edilmesi
  • Finansman desteğinden faydalanmak için kişilerin konutunun olmaması şartı aranıyor.
  • Kırsaldaki evler, devre mülkler bu kriter kapsamında değerlendirilmeyecek.
  • Hanede (eş ve 18 yaş altı çocuklar dahil) en az 1 tane yüzde 50 ve üzeri hisseli konut tapusu olan ya da hisse oranına bakılmaksızın hanede birden fazla hisseli konut tapusu olan kişiler, programdan yararlanamayacak.
  • Finansman desteği ile edinilen konutun 5 yıl boyunca satışı yapılamayacak.
  • Konut üretici firmadan proje bedelinin yüzde 5'i kredinin ilk yılı için taksit katkısı olarak peşin alınacak.
  • Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir.

KONUT SATIŞLARI İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL

Yapılan kampanyayla özellikle inşaat şirketlerinin çektiği sıkıntıların önüne geçilmesi ve konut sektörünün konut üretmesinin önünün açılması bekleniyordu.

BİR GÜNDE FİYATLAR ŞİŞİRİLİNCE

Orta gelirlileri ev sahibi yapmak için başlatılan 'Yeni Evim Projesi'nde krediye erişim, rayiç bedel kurnazlığına takılmışa benziyor. Satıcıların düşük vergi ödemek için 2 milyon liralık evi resmi işlemde 600-700 bin TL olarak göstermek isteyince krediye ulaşamayan vatandaş mağdur dolayısıyla satıcılar da mağdur durumuna düştü.

MAAŞ GELİRİ ŞARTI DA SATIŞA ETKİ ETTİ

Kampanyaya göre, yüzde 0.69'dan başlayan faizlerle ev almak isteyenler için hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek taksit bedelleri belirlenecek kuralı vardı.  Ancak aralık ayı bordolarına yeni yıl zamları yansımadığı için maaşlar güncel görünmemişti. Örneğin geliri 22 bin lira olan bir orta gelirlinin 900 bin TL kredi kullanma imkanı bulunuyor. Bu yıl geliri 32 bine çıkarsa bu oran 1.1 milyona tekabül ediyor.

KONYA'DA SATIŞLAR KÖTÜ SEVİYEDE

Ocak 2023 döneminde Türkiye genelinde toplamda 97 bin 708 konut satışı yapıldı. Konya'da ise Ocak ayında 2 bin 264 konut satıldı. İkinci el konut satışları sıfır ev fiyatlarını ikiye katladı. Buna göre satılan sıfır konut sayısı 732 oldu. Bu satışların 266'sı ipotekli satış olarak kayıtlara geçti. Satılan ikinci el konut sayısı ise bin 532 oldu.

GEÇTİĞİMİZ YIL NASILDI?

2022 Ocak ayında ise Konya'da 601 sıfır konut satılmıştı. Bu satışların da 235'i ipotekli satışlardan oluştu. Satılan ikinci el konut sayısı da bin 193'tü.