Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yıkıma neden olan 2 büyük depremin ardından bölgedeki depremzedeler diğer illere tahliye ediliyor.

Depremzedelerin bir kısmı devlet kanalıyla yurt ve otellere yerleştirilirken kimi depremzedeler de yakınlarının yanına yerleşti. Diğer depremzedeler ise gittikleri illerde ev bulmaya çalışıyor.

Konya da depremzedeler tarafından özellikle de deprem bölgesi olmadığı için çokça tercih edilen iller arasında bulunuyor. Ancak Konya’daki ev kiralarında görülen fahiş artış hem Konyalı vatandaşları hem depremzedeleri kızdırdı.

CEZA UYGULANABİLİR

Öyle ki deprem sonrası ilana koyulan kiralık ev bedellerinin yüzde 30 yüzde 40 zamlı olduğu görüldü.

Bunun üzerine çalışma başlatan Konya Ticaret İl Müdürlüğü, gelen şikayetlerle ilgili inceleme yapıp tutanak tutmaya başladı. Fahiş fiyat artışı belirlenmesi halinde sorumlu kişilere 100 bin liraya kadar cezai işlem uygulanacak.

70 EV TAHSİS EDİLDİ

Diğer yandan TOKİ tarafından Meram ilçesi Çarıklar Mahallesinde yapılan 428 konutlu Konya Dedemli evlerinin yaklaşık 70 tanesi depremzedelere tahsis edildi. 70 hak sahibi sıfır ve bazıları eşyalı olan evlerini hiçbir karşılık beklemeden depremzedelere açmış oldu.