Meteorolojinin süregelen uyarıları sonucunda, beklenen kar yağışı Iğdır ve Ağrı'da etkisini göstererek günlük yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Bugün, kar ve tipi özellikle dağlık bölgelerde hayatı zorlaştırdı ve yetkililer tedbir amaçlı harekete geçti.

Iğdır Valiliği, il merkezine bağlı Alibeyköy, Mezra, Aliköçek, Zor (Karaçomak), Kervansaray, Pınarbaşı, Kızılkule, Taşlıca ve Gülpınar köylerinde olumsuz hava şartları sebebiyle 18 Aralık 2023 Pazartesi günü ilk ve orta dereceli okulların bir günlüğüne tatil edildiğini duyurdu. Dağlık bölgelerde etkili olan tipi ve kar yağışı, günlük yaşamı aksatırken, öğrencilerin güvenliği açısından alınan bu karar önem taşıyor.

İstanbul Toplu Ulaşımında "Yaşa Takılanlar" Sorunsalı İstanbul Toplu Ulaşımında "Yaşa Takılanlar" Sorunsalı

Ağrı'da da durum benzerdi. Akşam saatlerinde başlayan şiddetli kar yağışı, özellikle ilçelerde ulaşımı olumsuz etkiledi. Doğubayazıt Milli Eğitim Müdürlüğü, köy yollarının kapalı olması sebebiyle ilçede köy okulları ve taşımalı eğitimin 18 Aralık 2023 Pazartesi günü bir günlüğüne durdurulduğunu belirtti. Aynı şekilde Diyadin Kaymakamlığı da kar yağışı nedeniyle, taşımalı eğitim ile ilçeye bağlı Hacıhalit, Mutlu, Sürmelikoç, Taşkesen ile Yukarıdalören köylerinde eğitime bir gün ara verildiğini açıkladı.

Yetkililer, vatandaşların olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli olmalarını ve gerekli önlemleri almalarını tavsiye ediyor. Kar yağışının etkisinin devam etmesi halinde ilgili makamların yeni açıklamaları takip edilmesi gerekiyor.

Editör: Haber Merkezi