Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konyaray Banliyö Hattı'nın şehrin ulaşım altyapısını güçlendirecek ve vatandaşlara daha hızlı, konforlu bir ulaşım imkanı sunacak önemli bir proje olduğunu söyledi.

İlk etap çalışmaları planlandığı şekilde ilerliyor

Konyaray Banliyö Hattı'nın ilk etabı olan Konya Gar-Kayacık Lojistik Merkezi arasındaki 17,4 kilometrelik bölümde ray döşeme işlemleri, istasyon inşaatları, alt geçit ve üst geçit imalatları, elektrifikasyon çalışmaları, güzergah düzenlemeleri gibi birçok aşama planlandığı şekilde başarıyla ilerliyor.

konyaray-detay-2

Seyahat süresi yarı yarıya azalacak

KONYARAY Projesi'nin birinci etabı olan Konya Gar-Kayacık Lojistik Merkezi arasına yeni bir hat daha ilave edilerek toplam hat sayısını dörde çıkaracaklarını belirten Başkan Altay, "Karayolu ile 1 saat süren seyahat süresi 30 dakikaya inecek" dedi.

konyaray-detay-1

Sanayi bölgesine de hizmet verecek

Banliyö hattının sanayi bölgesine de hizmet vereceğini belirten Başkan Altay, "Zamanla sanayi bölgelerine kılçık hatlar planlanarak sanayi yüklerinin lojistik merkezine rahat taşınabilmesini de planlıyoruz" diye konuştu.

Havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlanacak

Hattın havaalanından şehir merkezine ve yüksek hızlı tren garına da yolcu erişimi sağlayacağını belirten Başkan Altay, "Güzergah üzerinde metro standardında yapılacak yeni banliyö durakları, engelli vatandaşlarımızın erişimine uygun olarak inşa edilecek" dedi.

Günlük hayatı kolaylaştıracak

Başkan Altay, projenin tamamlanmasıyla birlikte şehir içi ulaşımın daha hızlı ve efektif bir hale geleceğini belirterek, "KONYARAY Banliyö Hattı, Konya'nın büyümesine paralel olarak artan ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış bir projedir" dedi.

konyaray-detay-duraklar-ve-guzergah

Şehre modern ve sürdürülebilir bir ulaşım ağı kazandırılacak

Başkan Altay, projenin şehre modern ve sürdürülebilir bir ulaşım ağı kazandıracağını belirterek, "Toplam maliyeti 2 milyar 300 milyon lirayı bulan bu önemli yatırımı şehrimize kazandırılmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdülkadir Uraloğlu'na ve TCDD Genel Müdürlüğümüze şükranlarımı sunuyorum" dedi.