Konya'nın Kulu ilçesi, sabah erken saatlerde deprem sarsıntılarıyla sarsıldı. İlk bilgilere göre, depremin büyüklüğü 4.8 olarak ölçüldü ve yerin 35 kilometre altında meydana geldi. Saat 07:58'de yaşanan depremin etkilerine dair ilçeden henüz haber alınamadı. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 5.0 olarak, derinliği ise 2.4 kilometre olarak revize etti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre ise, Kulu ilçesi Tavşançalı Mahallesi'nde saat 07:55 civarında 5 kilometre derinlikte 2.5 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha kaydedildi. Ardışık olarak meydana gelen bu depremler, bölge sakinlerinde endişeye neden oldu.

BUNLARI DA OKUYUN

- Konya'nın deprem risk bölgeleri

- Konya'daki fay hatları nereden geçiyor?

Depremlerin neden olduğu olası hasar ve etkiler henüz belirlenemezken, yerel yetkililer ve uzmanlar, durumu yakından takip ediyor. Bölgedeki vatandaşlar, depremlerin ardından olası artçı sarsıntılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılırken, yetkililerin depremin etkilerini değerlendirmek üzere harekete geçtiği bildirildi.

konya-kulu-4-8-deprem-29-agustos-2023konya-kulu-2-5-deprem-29-agustos-2023

Kulu ilçesi sakinleri, depremlerin yol açtığı potansiyel risklere karşı tedbirlerini alırken, yetkililerin de bölgedeki durumu yakından izlemeye devam edeceği belirtildi.

KONYA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Konya Valiliği yaşanan deprem sonrası şu açıklamayı yayınladı:

Konya'da Su Fiyatları Yüzde 25 Zamlandı Konya'da Su Fiyatları Yüzde 25 Zamlandı

- İlimiz Kulu İlçesinde saat 07.58 sıralarında 4.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş olup, herhangi bir olumsuz ihbar ulaşmamıştır. 

- Saha taraması devam etmektedir.

- Depremi hisseden hemşehrilerimize geçmiş olsun.

- Kamuoyuna saygıyla duyurulur.