Konya Valiliği, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 6. maddesi ve bu Kanunun uygulanmasına dair Yönetmeliğin 3. maddesi uyarınca, 2023 yılı için Konya'da yapılacak açık yer toplantısı ve gösteri yürüyüşlerinde, toplanma yerleri, yürüyüş güzergâhları, toplantı alanları, pankart ve afiş asılabilecek yerler ile basın açıklaması, stant açılması vb. etkinliklerin yapılamayacağı yerler hakkında açıklama yaptı. Valilik Makamının 19/01/2023 tarih ve 73954 sayılı Olurları ile yeniden belirlenen, söz konusu toplantı yer ve yürüyüş güzergâhlar şu şekilde düzenlendi;

KILIÇARSLAN ŞEHİR MEYDANI

Toplanma Yeri : Kılıçarslan Şehir Meydanı Toplantı Alanı

Toplantı Yeri : Kılıçarslan Şehir Meydanı Toplantı Alanı

Yüzölçümü/Kapasitesi : Alan: 22.000 m2 – Kapasite: 88-90 Bin Kişi

Yürüyüş Güzergahı : Kayalı Park-Anıt Meydanı-Alâeddin Bulvarı, Beşyol Kavşağı

a) Toplantı Alanından Kayalı Park Yürüyüş Güzergâhı ve Dağılım Yeri: Kılıçarslan Şehir Meydanında toplanılarak; Ankara Caddesi-Alâeddin Caddesi-İş Bankası Kavşağı-Mevlâna Caddesini takiben Kayalı Park'tan dağılım. (1200 m)

b) Toplantı Alanından Anıt Meydanı Yürüyüş Güzergâhı ve Dağılım Yeri: Kılıçarslan Şehir Meydanında toplanılarak; Alaaddin Caddesi- Abdulezel Paşa Caddesi-Müneccim Başı Sokak-Sultan Cem Caddesi-Form Kavşağı-Amber Reis Caddesini takiben Atatürk Anıtından dağılım. (1100 m)

c) Toplantı Alanından Alaaddin Bulvarı Etrafı Yürüyüş Güzergahı ve Dağılım Yeri: Kılıçarslan Şehir Meydanında toplanılarak; Alâeddin Caddesi-İş Bankası Kavşağı-Alâeddin Caddesi-Ankara Caddesini takiben Kılıçarslan Şehir Meydanı. (1100 m)

d) Toplantı Alanından Ankara Caddesi- Beşyol Kavşağı takiben Askeri Şehitlik Mezarlığı Önü Güzergahı ve Dağılım Yeri: Kılıçarslan Şehir Meydanında toplanılarak; Ankara Caddesi-Beşyol Kavşağı takiben Askeri Şehitlik Mezarlığı önü-geliş istikametine dönüş-Askeri Şehitlik Mezarlığı-Musalla Mezarlığı-Beşyol Kavşağını takiben Kılıçarslan Şehir Meydanı toplantı alanından dağılım. (1150 m)

BOSNA HERSEK MAHALLESİ PAZAR YERİ

Toplanma Yeri : Bosna Hersek Mahallesi Pazar Yeri Toplantı Alanı

Toplantı Yeri : Bosna Hersek Mahallesi Pazar Yeri Toplantı Alanı

Yüzölçümü/Kapasitesi : Alan: 10.000 m2 – Kapasite: 40-42 Bin Kişi

Yürüyüş Güzergâhı : Bosna Hersek Mahallesi Pazar Yerinde toplanılarak; Mesaj Caddesi-Beyaz Çarşı Önü-Şehit Ersen Şeker Caddesi Kavşağı-Mesaj Caddesini takiben Bosna Hersek Mahallesi Pazar Yerinden dağılım. (900 m) Semt pazarının kurulduğu Cumartesi günleri hariç.

3- IŞIKLAR MAHALLESİ PAZAR YERİ

Toplanma Yeri : Işıklar Mahallesi Pazar Yeri Toplantı Alanı

Toplantı Yeri : Işıklar Mahallesi Pazar Yeri Toplantı Alanı (Dedeman Otel Karşısı)

Yüzölçümü/Kapasitesi : Alan: 22.000 m2 – Kapasitesi: 88-90 Bin Kişi

Semt pazarının kurulduğu Salı günleri hariç.

4- AFİŞ VE PANKART ASILACAK YERLER: Toplantı ve Gösteri Yürüyüşlerini halka duyurmak amacıyla, düzenleme kurulu tarafından hazırlanan afiş ve pankartların, Konya Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerince uygun görülen Billboardlar, Raket Reklam Panoları, Megalight Reklam Panoları, Otobüs Reklam Panoları ile belirlenen (3) ayrı alternatif toplantı alanı ve (5) yürüyüş güzergâhı üzerinde bulunan cadde ve sokaklara asılır.

5-BASIN AÇIKLAMASI, STANT AÇILMASI VE BENZER ETKİNLİKLERİN YAPILAMAYACAĞI YERLER: Valilik, Kaymakamlık, Belediye, Adliye Sarayı, İl Jandarma Komutanlığı, 3. Ana Jet Üs Komutanlığı, Askerlik Şubesi Başkanlığı, Emniyet Müdürlüğüne ait kamu binaları ve müştemilatı, Mabetler, Hastaneler, Eğitim ve Öğretim Kurumları, Öğrenci Yurtları ile diğer Kamu Kurumu hizmet binaları, eklentileri ve bahçelerinde, dış kapı giriş ve çıkış önleri ile yakın çevresinde basın açıklaması yapılamaz, stant açılmaz vb. etkinlikler düzenlenemez.

Basın açıklaması, stant açılması vb. etkinliklerde herhangi bir ikramda bulunulmayacak, sadece (broşür, bildiri, tanıtıcı materyal) dağıtımı ile üye kaydı vb. faaliyetler yapılacaktır.