Türkiye'nin ilk buğday hasadının gerçekleştiği ve ülke ihtiyacının yaklaşık yüzde 4'ünü karşılayan Adana, bu yıl buğdayda rekor kırmaya hazırlanıyor. 1 milyon 330 bin dönüm alanda ekilen buğdayın, şu anda sıcak hava koşullarının etkisiyle büyümeye devam ettiği belirtiliyor.

ADANA'DA İŞLER YOLUNDA

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Adana'da buğdayın beklenenden iyi durumda olduğunu ifade ediyor. Havaların yağışlı geçtiği Kasım ve Aralık aylarının, buğdayın gelişimine olumlu etki ettiğini belirten Doğan, buğdaylara salma su verilmediğini ve sıcak hava nedeniyle kardeşleme olmadığını vurguluyor.

DEVLET DESTEKLERİ İÇİN TALEP

Doğan, Adana'da buğday hasadının Mayıs ayının ortalarında planlandığını ve buğdayın ova kesimlerinden başlayarak sahil ilçelerine doğru ilerleyeceğini belirtiyor. Ancak, don olmaması şartıyla, ton başına devlet desteğinin kıraç bölgelerde artırılmasını talep ediyor.

Adana'da buğday üretimi için olumlu bir sezon beklenirken, çiftçilerin dikkatli olması ve sürekli kontrol altında tutmaları önem arz ediyor.

KONYA'NIN UNVANI ELİNDEN ALINIYOR MU?

Bu yönüyle Adana'nın Türkiye ekmeklik buğday üretiminin yaklaşık %11'ini, makarnalık buğday ve arpa üretiminin %14'ünü karşılayan ayrıca Türkiye'nin tahıl ambarı unvanını taşıyan Konya'nın rakamlarına yaklaşması bekleniyor.