AFAD haritalarında deprem riskinin en az olduğu bölge olarak nam salan Konya'yla ilgili birçok açıklama yapıldı. Bazı kesimler Konya'nın risk altında olmadığı, deprem beklenmediği yönünde görüş bildirirken bazı kesimler de büyük deprem olabilir açıklamalarını ortaya koydu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Özdemir ise konuyla ilgili farklı bilgiler verdi. Özdemir, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Konya’daki fay için geçmişte büyük deprem üretmediklerini lakin bunun gelecekte üretmeyecekleri anlamına gelmediğini ifade etti.

Prof. Dr. Özdemir, “Yakın civardaki faylara bağlı olarak 6 ila 6,5 büyüklüğünde deprem olabilir” cümlesini kullandı.

KONYA'DAKİ YAPI DURUMU

Özdemir, Konya'daki binaların mutlaka incelenmesi gerektiğini düşünüyor. Bölge ismi vermeyen Özdemir, yüksek katlardan kaçınılması gerektiğini, vatandaşların da çoğunlukla bu binalardan uzak durmaları gerektiğinin altını çizdi.

KONYA'NIN ZEMİNİ

KOSKİ borçları için son gün 31 Mayıs KOSKİ borçları için son gün 31 Mayıs

Prof. Özdemir ayrıca Konya'nın zemininin 0.5 kg santimetrekare taşıma gücü olan yerler olmakla birlikte 5 kg santimetrekare ve 10 kg santimetrekare taşıma gücü olan yerler olduğunu da sözlerine ekledi.