Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından Süper Lig'de uygulanacak yeni sezon yabancı kuralı açıklandı ve kulüplerin kadro planlamalarını büyük ölçüde etkileyecek düzenlemeler gündeme geldi. Yapılan değişikliklerle birlikte, önemli kısıtlamaların hafifletildiği ve takımlara daha fazla esneklik tanındığı belirtiliyor.

Gelecek sezon için takımların 30 kişilik kadro limiti 26'ya düşürülecek. Mevcut durumda 8 yabancı oyuncuyla sahaya çıkan takımların, yeni sezonda 11 yabancı oyuncu ile ilk 11'e çıkma özgürlüğü olacak. Bu, +3 yerli kuralının kalkması anlamına geliyor ve takımların uluslararası futbolcuları daha fazla kullanma imkanı bulacak.

Öte yandan, kulüplerin Türkiye A Milli Futbol Takımı'nda oynama yetkisi olmayan en fazla 14 oyuncuyu A Takım listesinde bulundurma zorunluluğu ortadan kaldırılarak, takımlar yeni sezonda toplamda 12 yabancı oyuncuya kadroda yer verebilecekler.

Bununla birlikte, transferlerde mavi kart sahibi olan en fazla 1 futbolcuyla sınırlı olan kulüplerin, yeni sezonda bu uygulamayı kullanamayacağı belirtiliyor. Mavi kart uygulamasının tamamen kaldırılması da gündemde olan konular arasında.

Konyaspor'da son dakika ayrılığı Konyaspor'da son dakika ayrılığı

Süper Lig'de yabancı kuralında yapılan bu köklü değişiklikler, takımların transfer stratejilerini ve sahaya sürdükleri kadro yapısını önemli ölçüde etkileyecek gibi görünüyor.

Bu değişiklikler, Türk futbolseverler arasında farklı yorumlara neden olurken, kulüplerin yeni sezona nasıl adapte olacakları ise merak konusu olarak gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Editör: Haber Merkezi