Konya, İstanbul ve Diğer Şehirlerde Yağış Beklenmiyor

Konya ve Türkiye genelindeki vatandaşlar, Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen'in son açıklamalarıyla kuraklık endişesiyle karşı karşıya. Şen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde bu hafta boyunca yağış beklentisinin olmadığını belirtti.

Prof. Dr. Orhan Şen, özellikle Konya, İstanbul, Kocaeli ve Yalova gibi şehirlerde yaşayanları üzen haberler verdi. Şen, paylaşımında, "Önümüzdeki 1 hafta boyunca yağış görünmüyor. İstanbul'daki barajlardaki su seviyesi yüzde 19.89'a kadar düştü. Avrupa yakasındaki barajlarda su kalmadı ve Anadolu yakasından (Melenden gelen suyla) idare ediliyor. Anadolu'da da durum pek farklı değil." ifadelerini kullandı.

konya-hava-tahmini-30-ekim-2023

Geçtiğimiz günlerde Meteoroloji İşleri, Konya için yağmur tahmini yayınlamıştı, ancak güncellenen tahminlere göre Konya'da önümüzdeki 8 gün boyunca yağmur ihtimali görünmüyor. Ayrıca Konya'da hava sıcaklığının gündüz saatlerinde 24 ila 26 derece arasında seyredeceği tahmin ediliyor.

Konya ve diğer bölgeler için bu kurak dönemi atlatmak için su kaynaklarını koruma ve su tasarrufu konularına özellikle dikkat etmeleri gerekebilir.

Bağbaşı Barajı Su Hacmi

Konya Cepten Yiyor

Konya'nın iki büyük barajında seviye günden güne azalıyor. Altınapa Barajı'nda seviye yüzde 59'a gerilerken Bağbaşı Barajı yüzde 29 seviyesinde.

Altınapa Barajı Su Hacmi