Kenan İmirzalıoğlu'nun sunduğu Kim Milyoner Olmak İster? yarışması bu akşam 1069. bölümü ile ATV ekranlarında izleyiciyle buluştu.

Yarışmanın son bölümünde 100.000 TL ödüllü soru hem yarışmacının hem de izleyicilerin kafasını karıştırdı.

Yarışmacıya sorulan soru şu şekildeydi:

 ÖSYM tarafından düzenlenen ve kısaltması "KPSS" olan sınavın tam adı nedir?

Cevap: A- Kamu Personel Seçme Sınavı

Yarışmacı soruya yanlış cevap vererek 100.000 TL ödülü kaybetti.

Tarih Belli Oldu: Çarkıfelek, Cem Davran ile TV8'de Tarih Belli Oldu: Çarkıfelek, Cem Davran ile TV8'de

KPSS nedir?

KPSS, Kamu Personel Seçme Sınavı'nın kısaltmasıdır. Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşlarında görev almak isteyen adayların girmesi gereken bir sınavdır. Sınav, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenir.

KPSS, adayların genel yetenek, genel kültür, mesleki bilgi ve becerilerini ölçerek, kamu sektöründe istihdam edilecek kişilerin seçimini yapmayı amaçlar. Sınav, her yıl iki kez, haziran ve kasım aylarında yapılır.

KPSS'ye girmek için herhangi bir ön koşul yoktur. Ancak, sınava girmek isteyen adayların en az lise mezunu olması gerekir.

KPSS'nin iki farklı oturumu vardır:

  • Genel Yetenek ve Genel Kültür: Bu oturumda, adayların Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık ve Güncel Bilgiler sorularına cevap vermesi gerekir.
  • Alan Bilgisi: Bu oturumda, adayların sınava girdikleri kadronun gerektirdiği mesleki bilgi ve becerileri ölçen sorulara cevap vermesi gerekir.

KPSS'de elde edilen puanlar, kamu kurum ve kuruluşlarının personel alımlarında kullanılır. Puan türleri, sınava girilen oturuma ve kadroya göre farklılık gösterir.

KPSS'de başarılı olmak için adayların düzenli olarak ders çalışması ve sınava hazırlanması gerekir. Sınavla ilgili bilgi ve detaylara ÖSYM'nin internet sitesinden erişilebilir.

Editör: Haber Merkezi