Kredi Kartı ile Döviz, Altın ve Kripto Para Alanların Limiti Kapatılıyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan'ın, 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda vermiş olduğu kredi kartlarına yönelik kısıtlama sinyallerinin ardından bankalar harekete geçti. Müşterilerin kart ekstrelerinde yer alan notlarda, limit kısıtlama sinyalleri verildi.

Geçtiğimiz haftalarda Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar'ın kredi kartlarına yönelik kısıtlama çağrılarının ardından harekete geçen ekonomi yönetimi, TCMB Başkanı Fatih Karahan aracılığıyla piyasalara yönelik ilk duyuruyu yaptı.

Karahan, 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı açıklama ile parasal sıkılaşma adımlarına destekleyici olması için kredili işlemlere yeni sınırlamalar getirilebileceğini belirtti.

Aralık ayı itibarıyla başlayan kredi kartı harcamalarındaki artış trendinin takip edileceğini belirten Karahan, bu eğilimin sürmesi halinde bir dizi yeni uygulamanın hayata geçirileceğini belirtti.

Hangi İşlemlerde Limit Kısıtlaması Uygulanacak?

Bankalar tarafından müşterilere gönderilen mesajlarda, kredi kartı ile döviz, altın ve kripto para alımlarının yanı sıra vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul gerekçesi olmayan transferler ve nakit çekme limitini aşma için yapılan işlemlerin de limit kısıtlamasına tabi olacağı belirtildi.

Kredi Karti Limit

Neden Bu Önlem Alınıyor?

Son dönemde kredi kartı ile nakit avans çekip bu parayı döviz, altın ve kripto paralara yatıranların sayısında artış gözlemlendi. Bu durum, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin etkisini zayıflatıyor ve döviz kurunda oynaklığa neden oluyor.

Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar, bu önlemin döviz kurunu ve enflasyonu kontrol altına almak için gerekli olduğunu, ancak uzun vadede daha kapsamlı çözümlere ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Editör: Haber Merkezi