CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Manisa'da yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi sevenlerden oy istiyoruz. Bedelli askerliğe kaçanlardan değil. Gerekirse bu vatan için canını vermeye razı olanlardan oy istiyoruz" sözleri, partisinden birçok kişinin bedelli askerlik yaptığını ortaya çıkardı. Özellikle CHP'nin İstanbul'da yeniden aday gösterdiği mevcut İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da bedelli askerlik yapmış olması dikkat çekti.

Diğer yandan Cumhur İttifakı'nın İBB Başkan adayı Murat Kurum'un askerlik geçmişi de gündeme geldi. Kurum, 2000 yılında Tuzla Piyade Birliği'nde askerlik görevine başladıktan sonra İzmir Foça Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı'na teslim oldu.

Murat Kurum Askerlik

Burada terörle mücadele için gönüllü olarak Şırnak'a giden Kurum, 18 aylık zorunlu görevini tamamladıktan sonra terhis oldu. Sosyal medyada paylaşılan askerlik fotoğraflarıyla da dikkat çeken Kurum'un, bedelli askerlik yapmayarak 18 ay komando olarak görev yapması takdir topladı.

Özgür Özel'in açıklamalarıyla birlikte, siyasetçilerin askerlik geçmişi ve bedelli askerlik konusundaki tutumları da yeniden gündeme gelmeye devam ediyor.